Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak wybrać prowadnice do drzwi przesuwnych?

18-04-2022, 08:46

Przesuwany system otwierania drzwi to rozwiązanie, które coraz bardziej zyskuje na popularności. Dzięki tego typu rozwiązaniom możesz z powodzeniem zaoszczędzić sporą ilość miejsca, co w przypadku mniejszych przestrzeni okazuje się być bardzo dobrym pomysłem. Wybór odpowiednich prowadnic do drzwi powinien być wcześniej odpowiednio przemyślany i dopasowany do potrzeb twojego domu czy mieszkania.

Prowadnice górne, dolne oraz rozwiązania łączące obie opcje  

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanym w nowoczesnych aranżacjach jest montowanie drzwi przesuwanych na górnych szynach, zainstalowanych bezpośrednio do sufitu. To rozwiązanie niesie ze sobą jednak pewne ograniczenia. Szyna drzwi przesuwnych w takich drzwiach musi ściśle przylegać do stropu, dlatego montowanie jej w przypadku sufitów podwieszanych jest niemożliwe. Wybór prowadnicy górnej wymusza na użytkowniku także ścisłe dopasowanie wysokości drzwi do pomieszczenia, w którym będą się one znajdowały. Alternatywnym rozwiązaniem będzie zainstalowanie drzwi z dolnymi prowadnicami, które zapewniają pełen komfort i wygodę użytkowania. Specjalne wyprofilowane łożyska cichobieżne w takich drzwiach na wydają hałasu podczas zamykania i otwierania. Mechanizmem odznaczającym się największą stabilnością będzie z kolei wybór prowadnic dolnych i górnych, występujących jednocześnie. Szyna montowana na górze, w zależności od wybranego wariantu może przylegać do ściany lub sufitu, zaś suwnica dolna przeznaczona będzie do montażu podłogowego. Dobierając system drzwiowy dla swojego domu zwróć również uwagę na jakość materiałów, z których zostały wykonane prowadnice oraz liczbę torów, po których będą przesuwały się twoje drzwi.  

Jak wybrać prowadnice do drzwi przesuwnych?

Niewidoczne prowadnice w nowoczesnych aranżacjach  

Modne i designerskie rozwiązania z prowadnicami ukrytymi w konstrukcji skrzydła, świetnie sprawdzają się w aranżacjach: 

  • minimalistycznych 
  • loftowych 
  • czy industrialnych. 

Stawiając na taki mechanizm otrzymujesz oryginalny efekt, dzięki któremu zdaje się jakby drzwi lewitowały na podłogą. Ukrycie prowadnicy we frezowaniu zapewnia estetyczny wygląd całej instalacji, która pozostaje w zgodzie z tegorocznymi trendami wnętrzarskimi, popularnymi w Europie oraz na świecie.  

Efektowne drzwi rozsuwane z prowadnicami  

Zaletą drzwi rozsuwanych na prowadnicach jest bez wątpienia duży komfort i wygoda użytkowania. Jakościowe prowadnice stosowane w pracowni, sypialni, garderobie czy innych pomieszczeniach gwarantują cichą pracę oraz zwiększenie możliwości związanych z projektowaniem przestrzeni.  

Ostatnie artykuły:

fot. WWFTematy pokrewne:  

tag prowadnice drzwi przesuwnychtag nolstag AWPtag Amin12