Jak wybrać odpowiednie zlecenie, szukając ofert dla opiekunki osób starszych?

31-05-2017, 13:57

Selekcja dostępnych ogłoszeń dotyczących opieki nad seniorami jest bardzo ważnym etapem, ponieważ bezpośrednio wpływa na przyszłość kandydatki oraz poziom jej zadowolenia. Dlatego warto wnikliwie przeglądać i porównywać oferty pracy. Co należy wziąć pod uwagę?

zlecenia opieka osoby starsze

Co wpływa na otrzymanie konkretnego zlecenia?

To, jak będzie wyglądać dobór rodziny oferującej pracę do konkretnej opiekunki najczęściej zależy od konkretnej agencji pracy. Istotnym kryterium wyboru są umiejętności kandydatki, jej doświadczenie, referencje oraz poziom znajomości języka obcego. Przy okazji warto wspomnieć, że niemal we wszystkich agencjach pracy wyznaczniki te decydują także o wynagrodzeniu opiekunki. Inną kwestią jest stan zdrowia podopiecznego, o którym wspomnimy także w dalszej części artykułu.

Czym się kierować podczas przeglądania ofert?

Naturalnie tym, na co największą uwagę zwracają osoby poszukujące pracy jest wynagrodzenie. Początkujące w tym zawodzie panie mogą nie zdawać sobie sprawy, że większość agencji oferuje bardzo zbliżone stawki. Zawyżone zarobki prawdopodobnie oznaczają, że w ogłoszeniu nie zawarto wszystkich informacji lub jest to praca nielegalna. Zatem kwestią najistotniejszą dla każdej opiekunki powinny być wymagania oraz zakres obowiązków. Z tych informacji często wynika to, w jakim stanie psychicznym i fizycznym jest podopieczny, co ma kluczowe znaczenie podczas pracy na tym stanowisku. Każda kandydatka powinna poważnie się zastanowić, czy czuje się na siłach, by podjąć opiekę nad osobą z demencją, chorobą Alzheimera, depresją, niedowładem i innymi, często występującymi w tym wieku dolegliwościami.

Na co zwrócić szczególną uwagę? 

Do wstępnej selekcji wystarczy już kilka informacji, które najczęściej zawarte są w tytule oferty. Mowa o terminie wyjazdu, długości pobytu i lokalizacji. Chociaż miejsce zamieszkania nie ma tutaj wagi kluczowej, to mimo wszystko warto wiedzieć gdzie potencjalnie będzie się pracować, jakie zwyczaje panują w tym miejscu, czy podróż będzie bardzo długa oraz czy jest to obszar bezpieczny. Termin wyjazdu ma znacznie istotniejsze znaczenie. Niejednokrotnie osobie starszej potrzebna jest opieka od zaraz – warto dobrze zastanowić się nad natychmiastowym podjęciem pracy, ponieważ dla kandydatki może wiązać się ono z dużym stresem i brakiem możliwości należytego przygotowania się do pracy. Długość pobytu to zazwyczaj kilka miesięcy. Dla osoby przebywającej z dala od domu, wśród obcych ludzi ma jednak znaczenie każdy tydzień. Dlatego na początek znacznie korzystniej jest wybrać pracę na okres dwumiesięczny niż na przykład półroczny.

Sprawdź, kim będziesz się opiekować?

Płeć seniora dla jednych jest informacją nieistotną, zaś dla innych kluczową. Wiele kandydatek i kandydatów odczuwa dyskomfort i zażenowanie podczas pielęgnacji i higieny podopiecznego odmiennej płci. Warto dobrze to przemyśleć i wyraźnie przedstawić swoje podejście do tej kwestii pracownikom agencji. Bardzo ważną informacją z perspektywy zdrowia opiekunki jest waga seniora. Należy bezwzględnie wziąć ją pod uwagę – pomoc przy wstawaniu osobie z nadwagą wymaga sporej krzepy, o którą trudno podejrzewać niskie, drobne kobiety. Dlatego każda z kandydatek powinna uważnie czytać informacje o podopiecznym, także z troski o siebie samą.

Selekcja z perspektywy pośrednika

W większości firm zajmujących się pośrednictwem pracy to agencja ma ostatnie słowo, w kwestii oddelegowania opiekunki do konkretnego seniora. Bardzo często odbywa się to na podstawie pewnego rodzaju kwestionariusza, w którym kandydatki określają swoje umiejętności, doświadczenie i dodatkowe atuty. Nie warto podawać w tym miejscu informacji mijających się z prawdą, ponieważ zostaną one bardzo szybko zweryfikowane jeszcze podczas pobytu w kraju lub – co gorsza – na miejscu, za granicą.

Kluczem do wybrania odpowiedniej rodziny w Niemczech są dobre stosunki z agencją zatrudnienia oraz otwarta rozmowa. Tylko jasne określenie swoich obaw, preferencji, oczekiwań i umiejętności sprawi, że kandydatka zostanie oddelegowana do osoby starszej, której będzie w stanie pomóc w codziennych zadaniach, bez dodatkowego stresu, wysiłku i z przyjemnością.

Panie pragnące rozpocząć pracę na stanowisku opiekunki znajdą szeroką bazę ofert na stronie www.help24.info/oferty-pracy/.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag seniortag opiekatag oferty pracytag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. Tavexfot. InPost
RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: