Podjęcie decyzji o budowie i wybór działki są pierwszymi krokami do własnego domu. Następnie należy stworzyć projekt, jednak aby go móc go wybrać, trzeba określić preferencje przyszłych domowników i wziąć pod uwagę własne możliwości. Jakimi kryteriami warto się kierować podczas szukania projektu odpowiedniego dla rodziny?
W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że pewne kryteria są z góry podyktowane przez lokalizację Twojej działki. Jeśli dobrze przemyślałeś decyzję przed zakupem, to nie będziesz mieć większych problemów z przystosowaniem projektu do swoich możliwości. Z tego powodu przy wybieraniu ziemi warto współpracować ze sprawdzonymi deweloperami. Zalicza się do nich między innymi Dombud. To firma oferująca bogatą ofertę mieszkań i domów, w tym nowe domy w Chrzanowie: https://www.dombud.pl/oferta/dom/chrzanow
Żeby dostać pozwolenie na budowę, projekt Twojego domu musi spełnić wymogi opisane w Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Mogą one dotyczyć:
Wybrany przez Ciebie projekt domu musi odzwierciedlać rzeczywiste potrzeby rodziny, uwzględniając jej aktualną liczbę oraz planowany rozwój, preferencje domowników co do spędzania wolnego czasu, aktywność zawodową oraz aktualną i przewidywalną sytuację finansową. W domu nie może być zbyt mało pokoi lub ich powierzchnia nie może być niewielka, ponieważ bardzo szybko okaże się, że dom nie będzie wygodny dla Ciebie i reszty domowników.
Nie tylko mały metraż może być uciążliwy. Powierzchnia niedopasowana do realnych potrzeb mieszkańców może nieść ze sobą odczuwalne skutki, zwłaszcza pod względem finansowym. Zbyt obszerny dom, którego powierzchnia nie jest w pełni zagospodarowana, może okazać się niepotrzebnym wydatkiem i to nie tylko na etapie budowy, ale też w trakcie eksploatacji. Ogrzewanie całego domu może okazać się bardzo kosztowne.
Następną kwestią, co do której musisz podjąć decyzję, to wybór między projektem domu parterowego, a domu z poddaszem. Obie te opcje mają wady i zalety, a Twoja ostateczna decyzja powinna być uzależniona od indywidualnych preferencji oraz stylu życia.
Domy parterowe w kontekście bezpieczeństwa (w szczególności małych dzieci) są bardziej funkcjonalne. Nie musisz martwić się o to, czy maluchy wespną się na pierwsze piętro. W takiej sytuacji odpada Ci również konieczność montowania barierek zabezpieczających.
Parterowy dom ułatwia też opiekę nad dzieckiem, ponieważ życie rodziny zorganizowane jest na jednej przestrzeni. To też zwiększa szansę na integrację, bo na co dzień domownicy są blisko siebie, czy to w otwartym salonie, kuchni, czy na tarasie. Spokój i odrobinę prywatności zyskują w prywatnych pokojach.
Z kolei dom z poddaszem użytkowym oferuje mieszkańcom inny model życia rodzinnego. To dobre rozwiązanie, kiedy dzieci są już starsze i nie trzeba stale monitorować tego, co robią. Nie będąc już maluchami, potrzebują one więcej prywatności, a dom z poddaszem użytkowym zdecydowanie więcej jej zapewnia. Sercem domu jest część dzienna (znajdująca się na parterze), a pod dachem wygospodarowana jest strefa odpoczynku, miejsce do nauki i realizowania pasji. Jak widać, dom z poddaszem może okazać się naprawdę praktycznym rozwiązaniem, kiedy dzieci już podrosną.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Polska na szarym końcu rankingu kompetencji cyfrowych wśród 27 państw europejskich
|
|
|
|
|
|