Jak wybrać odpowiedni dla rodziny dom?

22-11-2021, 10:30

Podjęcie decyzji o budowie i wybór działki są pierwszymi krokami do własnego domu. Następnie należy stworzyć projekt, jednak aby go móc go wybrać, trzeba określić preferencje przyszłych domowników i wziąć pod uwagę własne możliwości. Jakimi kryteriami warto się kierować podczas szukania projektu odpowiedniego dla rodziny?

Jak wybrać odpowiedni dla rodziny dom?

Projekt zależy od lokalizacji Twojej działki

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że pewne kryteria są z góry podyktowane przez lokalizację Twojej działki. Jeśli dobrze przemyślałeś decyzję przed zakupem, to nie będziesz mieć większych problemów z przystosowaniem projektu do swoich możliwości. Z tego powodu przy wybieraniu ziemi warto współpracować ze sprawdzonymi deweloperami. Zalicza się do nich między innymi Dombud. To firma oferująca bogatą ofertę mieszkań i domów, w tym nowe domy w Chrzanowie: https://www.dombud.pl/oferta/dom/chrzanow 

Żeby dostać pozwolenie na budowę, projekt Twojego domu musi spełnić wymogi opisane w Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Mogą one dotyczyć:

  • maksymalnej dopuszczonej powierzchni zabudowy, 
  • wysokości budynku i ilości kondygnacji,
  • maksymalnej dopuszczalnej szerokości elewacji frontowej,
  • zaleceń dotyczących bryły dachu oraz połaci dachowych,
  • materiałów, z których elewacja powinna być wykonana.

Ilość pokoi dostosowana do potrzeb rodziny 

Wybrany przez Ciebie projekt domu musi odzwierciedlać rzeczywiste potrzeby rodziny, uwzględniając jej aktualną liczbę oraz planowany rozwój, preferencje domowników co do spędzania wolnego czasu, aktywność zawodową oraz aktualną i przewidywalną sytuację finansową. W domu nie może być zbyt mało pokoi lub ich powierzchnia nie może być niewielka, ponieważ bardzo szybko okaże się, że dom nie będzie wygodny dla Ciebie i reszty domowników.

Nie tylko mały metraż może być uciążliwy. Powierzchnia niedopasowana do realnych potrzeb mieszkańców może nieść ze sobą odczuwalne skutki, zwłaszcza pod względem finansowym. Zbyt obszerny dom, którego powierzchnia nie jest w pełni zagospodarowana, może okazać się niepotrzebnym wydatkiem i to nie tylko na etapie budowy, ale też w trakcie eksploatacji. Ogrzewanie całego domu może okazać się bardzo kosztowne.

Dom parterowy czy z poddaszem? 

Następną kwestią, co do której musisz podjąć decyzję, to wybór między projektem domu parterowego, a domu z poddaszem. Obie te opcje mają wady i zalety, a Twoja ostateczna decyzja powinna być uzależniona od indywidualnych preferencji oraz stylu życia. 

Domy parterowe w kontekście bezpieczeństwa (w szczególności małych dzieci) są bardziej funkcjonalne. Nie musisz martwić się o to, czy maluchy wespną się na pierwsze piętro. W takiej sytuacji odpada Ci również konieczność montowania barierek zabezpieczających.

Parterowy dom ułatwia też opiekę nad dzieckiem, ponieważ życie rodziny zorganizowane jest na jednej przestrzeni. To też zwiększa szansę na integrację, bo na co dzień domownicy są blisko siebie, czy to w otwartym salonie, kuchni, czy na tarasie. Spokój i odrobinę prywatności zyskują w prywatnych pokojach.

Z kolei dom z poddaszem użytkowym oferuje mieszkańcom inny model życia rodzinnego. To dobre rozwiązanie, kiedy dzieci są już starsze i nie trzeba stale monitorować tego, co robią. Nie będąc już maluchami, potrzebują one więcej prywatności, a dom z poddaszem użytkowym zdecydowanie więcej jej zapewnia. Sercem domu jest część dzienna (znajdująca się na parterze), a pod dachem wygospodarowana jest strefa odpoczynku, miejsce do nauki i realizowania pasji. Jak widać, dom z poddaszem może okazać się naprawdę praktycznym rozwiązaniem, kiedy dzieci już podrosną.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag nolstag nieruchomościtag domtag asmtag Afrvr

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.