Jak ustrzec się włamania na konto bankowe?

11-12-2020, 14:16

Włamanie na konto bankowe może zdarzyć się nie tylko przedsiębiorcom i osobom, które zgromadziły sporo oszczędności. Ofiarą przestępstwa tego typu może bowiem paść każdy, kto korzysta z bankowości elektronicznej. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje pieniądze są bezpieczne, sprawdź, jak chronić się przed włamaniem na konto osobiste.

  1. Korzystanie z antywirusa
  2. Unikanie niezabezpieczonych stron
  3. Nieotwieranie linków od nieznanych nadawców
  4. Śledzenie informacji o nowych zagrożeniach w sieci

Jak ustrzec się włamania na konto bankowe?

W celu ochrony przed włamaniem na konto bankowe powinno się przede wszystkim korzystać z trudnego hasła, którego nikomu się nie udostępnia. Dodatkowo w przypadku próby włamania jak najszybciej powinno się zgłosić ten fakt w banku, by uniemożliwić wypłatę zgromadzonych na rachunku środków. Dzięki temu skutecznie dba się o bezpieczeństwo konta, jednak, by uchronić się przed innymi atakami na rachunek, warto pamiętać również o innych zasadach. Oto one.

Korzystanie z antywirusa

Ochrona przed włamaniem na konto bankowe powinna obejmować ochronę całego komputera przed złośliwym oprogramowaniem. Wirusy mogą pobierać dane takie jak hasła i loginy, co daje im dostęp do danych umożliwiających zalogowanie się do systemu bankowości elektronicznej. Tym samym pojawia się ryzyko, że utraci się pieniądze znajdujące się na koncie.

Unikanie niezabezpieczonych stron

Wirusy, w szczególności trojany, często znajdują się na niezabezpieczonych stronach internetowych. Ich odwiedzanie powoduje ryzyko, że utraci się część ważnych danych z komputera oraz hasła zapisane w przeglądarce. Przed wejściem na niezabezpieczoną witrynę z reguły otrzymuje się powiadomienie o potencjalnym zagrożeniu. Takie ostrzeżenie powinno się potraktować poważnie. W przeciwnym razie konto będzie narażone na cyberatak i kradzież zgromadzonych na nim pieniędzy.

Nieotwieranie linków od nieznanych nadawców

Włamanie na konto bankowe często jest spowodowane klikaniem niebezpiecznych linków. Takie linki znajdują się między innymi w wiadomościach e-mail oraz sms. Wysyłają je przestępcy, którzy pod pretekstem dopłaty za przesyłkę, zakupy online lub rachunki za media wykradają dane do konta w banku. Dopłata o maksymalnej wysokości kilku złotych może nie wzbudzić podejrzeń. Po kliknięciu w link do uregulowania płatności, użytkownik jest przenoszony do strony łudząco przypominającej stronę logowania do banku. Jeśli wpisze się na niej login i hasło, wszystkie pieniądze zgromadzone na koncie mogą zniknąć w ciągu kilku minut.

Śledzenie informacji o nowych zagrożeniach w sieci

Ochrona przed włamaniem na konto bankowe zawsze powinna obejmować zapoznawanie się z wszystkimi informacjami, dotyczącymi zagrożeń pojawiających się w systemach bankowości oraz poza nimi. Znajomość metod, którymi posługują się cyberprzestępcy, pomaga zachować czujność, gdy jest się zagrożonym włamaniem na konto osobiste.

Informacje o zagrożeniach w sieci są wysyłane przez banki do każdego klienta. Pojawiają się one głównie w przypadku prób ataków na sieć bankową lub w sytuacji, gdy niepokojące sygnały są zgłaszane przez samych klientów. Ataki na bankowość elektroniczną pojawiają się regularnie, dlatego warto odczytywać wszystkie wiadomości na temat aktualnych zagrożeń. Informacji o atakach hakerów można szukać również w mediach, które co jakiś czas dzielą się wiedzą na temat sposobów, jakie znaleźli przestępcy, by włamywać się na konta bankowe.

Co ważne, powinno się pamiętać, że dla hakerów każde konto jest atrakcyjne. Interesują ich nie tylko rachunki, na których zgromadzone są tysiące złotych, ale również te konta, na których jest jedynie kilkaset złotych.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag włamaniatag nolstag konta bankowe
To warto przeczytaćRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: