Jak urządzić salon w nowoczesnym stylu?

26-11-2020, 17:18

Salon w mieszkaniu czy domu to wizytówka gospodarzy. Właśnie tam przyjmuje się gości w sposób niezobowiązujący przy kawie, często w salonie wydaje się kolacje, tam też rodzina spędza najwięcej czasu ze sobą, ogląda wspólnie telewizję, prowadzi ważne dla niej rozmowy, wypoczywa. Teoretycznie rzecz biorąc salon powinien pełnić funkcję wyłącznie wypoczynkową, w praktyce jest jednak trochę inaczej i musi on łączyć wiele różnych funkcjonalności.

salon

Salon w nowoczesnym stylu

Nowoczesny styl salonu kojarzy się przede wszystkim z minimalizmem i chromatyzmem barw. Bez względu na to, jak duże jest to pomieszczenie, czy jest samodzielne czy tworzy jedną powierzchnię z kuchnią, centrum salonu tworzą miejsca do siedzenia w postaci sofy, kanapy, narożnika i oczywiście wygodnych foteli. Meble tapicerowane do salonu muszą być spójne kolorystycznie, chociaż nie muszą stanowić jednego bloku kolorystycznego.

Ponieważ w salonie zajmujemy pozycję siedzącą lub leżącą wszystkie meble powinny wyróżniać się wygodą i przytulnością. Powinny również pomieścić jak najwięcej osób. Dobrym rozwiązaniem jest zatem narożnik rozkładany lub narożnik nierozkładany. Narożniki umożliwiają praktyczne rozstawienie gości w taki sposób, by zachowali oni kontakt wzrokowy. Mieszczą również więcej osób niż tradycyjna sofa czy kanapa. Jednocześnie to właśnie narożnik lub kanapa z fotelami budują środek salonu, decydując o pierwszym wrażeniu, jakie odnosimy wchodząc do tego pomieszczenia.

Narożniki z funkcją spania

Narożnik w salonie pełni funkcję głównie wypoczynkową, ale narożnik z funkcją spania to dodatkowe miejsce dla domowników lub niespodziewanego gościa. Polska tradycja gościnności szczególnie upodobała sobie takie meble, które można wykorzystywać okazjonalnie do dłuższego pobytu gości. Dzięki temu salon łatwo zamienić w dodatkową sypialnię.

Narożniki z funkcją spania to doskonałe rozwiązanie do kawalerki, mieszkania składającego się z wielofunkcyjnego pokoju, kuchni i łazienki. Tworzy wygodne miejsce do przyjmowania gości a nocą zamienia się w łóżko do spania. Podobną funkcję spełnia kanapa lub sofa z funkcją spania. Przydatne szczególnie w bardzo małych pomieszczeniach, ale też niezwykle mobilne w większych salonach.

Aranżacja nowoczesnego salonu

Narożnik, sofa czy kanapa nie wyczerpują pełnego umeblowania salonu, chociaż nowoczesne aranżacje preferują jak najmniejszą ilość pozostałych mebli. Niezbędne w salonie jest oświetlenie zarówno sufitowe, ale też podłogowe, pełniące funkcję organizacji przestrzeni, ale też nadające temu pomieszczeniu intymności lub wręcz odwrotnie rozjaśniające je, gdy zachodzi taka potrzeba. Ważnym elementem salonu jest telewizor wiszący na ścianie lub stojący na specjalnym stoliku albo wkomponowany w nowoczesną, niewielką i praktyczną meblościankę.

Ostatnim elementem niezbędnym w salonie jest stolik kawowy. Ostatnio modnym motywem kawowym do salonu staję się rozwiązanie składające się np. z dwóch a nawet trzech małych stolików, nieznacznie różniących się między sobą. Jeden z nich jest najczęściej tym podstawowym, codziennym, inne czekają na swoją kolej i większe spotkanie. Do tego czasu zamieniają się w podręczne meble, stojaki na kwiaty, miejsca na książkę i prasę.

Ciekawym rozwiązaniem do salonu jest ustawienie w nim stolika kawiarnianego, najczęściej okrągłego, na dwie-trzy osoby. Pełni on rolę stolika kawowego, ale może łatwo zamienić się w stół do posiłków, gdy dotyczy to dwojga osób. Wielofunkcyjność salonu i wiele różnych funkcji umeblowania to znak nowoczesnego salonu.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wyposażenie wnętrztag salontag nols
To warto przeczytaćRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: