Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak skutecznie zminimalizować ryzyko inwestowania w akcje?

21-04-2022, 12:00

Ryzyko na giełdzie jest zupełnie naturalne. Kluczowe jest jednak, aby nauczyć się nim zarządzać w odpowiedni sposób, a także je redukować. W praktyce wystarczy dostosować się do kilku podstawowych zasad, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo utraty pieniędzy. W jaki sposób zmniejszyć ryzyko podczas inwestycji w akcje? Na co zwrócić uwagę w sposób szczególny? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Jak skutecznie zminimalizować ryzyko inwestowania w akcje?

Jednym z kluczowych aspektów jest dywersyfikacja. Inwestując w akcje nie powinniśmy inwestować wszystkich swoich pieniędzy w jedną spółkę. Takie działanie zwiększa bowiem ryzyko utraty kapitału. Przykładowo posiadając jedynie jedną spółkę, to po spadku cen akcji o 50% stracimy 50% zainwestowanych środków. Jeśli jednak jesteśmy właścicielami akcji 10 firm, wówczas wcześniej wspomniana strata w przypadku jednej spółki nie będzie dla nas aż tak odczuwalna. Dlatego też nie powinniśmy inwestować wszystkich pieniędzy w jedną spółkę, a nawet w jedną branżę. Często mniejsza wartość jednego sektora wiąże się ze zwiększeniem znaczenia innego. Wybierajmy także różnorodne strategie.

Ograniczanie strat

Jednym z największych problemów początkujących inwestorów jest brak umiejętności związanych z zamykaniem stratnych pozycji. Najbardziej doświadczeni twierdzą jednak, że jest to kluczowy aspekt. Przyczyny problemów ze sprzedawaniem akcji tkwią w naszej psychologii. Cięcie strat jest istotne przede wszystkim z arytmetycznego punktu widzenia. Okazuje się bowiem, że utracona kwota jest znacznie trudniejsza do odrobienia. Przykładowo, jeśli stracimy 10%, to powrót do wcześniejszej wartości jest możliwy, jeśli cena akcji wzrośnie o 11,1%. Co prawda różnica jest niewielka, jednak tracąc już 50% odrobienie strat wiąże się z koniecznością zyskania 100%. 

Przygotowanie do inwestycji

Zanim zdecydujemy się na zainwestowanie w dowolną spółkę, powinniśmy wcześniej się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy dokonać niezbędnych analiz. Kluczowe jest samodzielne działanie- kierowanie się rekomendacjami biur maklerskich lub popularnych analityków nie jest rozsądne.

Uporządkowanie własnych finansów

Najlepsi inwestorzy zalecają, aby na rynku akcyjnym inwestować jedynie nadwyżkę. Kluczowe może okazać się zapewnienie poduszki finansowej. Pamiętajmy o comiesięcznych opłatach i codziennych potrzebach. Uważajmy także na kredyty dla inwestorów- jest to gotówka, którą będziemy musieli zwrócić z dużą nawiązką. 

Ostatnie artykuły:

fot. WWFTematy pokrewne:  

tag nolstag inwestowanietag AWPtag Amin12tag akcje