Jak samodzielnie naprawić iPhone?

28-08-2019, 09:56

Choć wiele osób uważa produkty Apple, a w szczególności sprzedawane przez nich telefony za coś niezwykle trwałego i pewnego w użytkowaniu, to jednak należy pamiętać o tym, że są to takie same urządzenia jak wszystkie inne. A w związku z tym tak samo, jak pozostałe narażone są na powszechnie występujące usterki.

samodzielna wymiana wyświetlacza iphone

Co może się stać z iPhonem?

Nowoczesne telefony takie jak iPhone, zupełnie pozbawione zostały możliwości wystąpienia awarii w skutek zamontowania wadliwej części lub nawet pojedynczego podzespołu elektronicznego. Takie usterki to zaledwie niewielki procent możliwych awarii tego typu urządzeń.

Znacznie powszechniejsze są różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne wynikające z upadku telefonu i uderzeniu go o ziemię. Typową usterką, która powstałej w takich okolicznościach jest pęknięcie szybki ekranu.

Innym często spotykanym problemem jest zużyta bateria. Niestety baterie to elementy, które nie są tak trwałe, jak ekrany, procesor, czy też inne podzespoły. Z czasem ulegają zużyciu, co objawia się ich coraz krótszym czasem trzymania pełnego stanu energii, a często wręcz niemożliwością naładowania ich do pełnej pojemności.

Dlaczego samodzielna naprawa iPhone jest opłacalna?

W przypadku wystąpienia takich powszechnych usterek jak pęknięcie szybki wyświetlacza lub konieczności wymiany baterii można pójść dwoma drogami. Po pierwsze oddać telefon do naprawy w autoryzowanym serwisie, co będzie wymagało dosyć głębokiego sięgnięcia do portfela. Można też taką naprawę iPhone wykonać całkowicie samodzielnie, co oprócz znacznie niższej kwoty będzie niosło ze sobą także kilka innych zalet.

Wymienić tu należy np.:

  • dużą oszczędność, ponieważ telefon nie jest wysyłany do serwisu i nie czeka tam w kolejce na naprawę, tylko można wszystko zrobić samodzielnie w ciągu jednego wieczora,
  • kontrolę nad tym, co dokładnie zostało wymienione. Choć serwis apple to nadal najbardziej pewna tego typu usługa, to jednak mimo wszystko nie ma całkowitej pewności, jakie podzespoły zostały naprawione i co zostało wymienione,
  • bezpieczeństwo danych, które w przypadku przebywania telefonu w serwisie każdy może przejrzeć lub nawet skopiować,

Oprócz tych zalet na uwadze trzeba mieć także możliwość zdobycia nowej, ciekawe wiedzy na temat budowy i naprawy telefonów, które w późniejszym czasie mogą przydać się np. do pomocy komuś bliskiemu z tymi samymi problemami związanymi z posiadanym iPhonem.

Wymiana baterii iPhone

W chwili, gdy zauważalne staną się takie problemy z posiadanym iPhonem, jak dziwnie krótki czas pracy na jednym ładowaniu baterii lub też, gdy podczas jej ładowania pasek naładowania nie będzie mógł dojść do maksimum, oznaczać to będzie moment, w którym niezbędne okaże się wymienienie baterii.

Zauważyć w tym punkcie należy fakt, że jest to czynność znacznie trudniejsza niż w przypadku telefonów sprzedawanych jeszcze kilka lat temu, gdy wystarczyło podnieść klapkę z tylu telefonu, prostym ruchem wyjąć stara baterie i włożyć nową. Dziś niezbędne jest nieco w większym stopniu rozebranie telefonu, co oczywiście nie oznacza, że jest to zadanie niemożliwe lub wymagana jest do tego ogromna wiedza. Można to zrobić poprzez zakupienie określonego zestawu naprawczego.

Wybierając taki zestaw naprawczy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, do jakiego będzie on przeznaczony telefonu. Chodzi tu dokładnie o model posiadanego iPhone'a. Wynika to nie tylko z możliwości zastosowania innego rodzaju śrubek, lecz przede wszystkim z powodu znajdującego się w telefonie konkretnego modelu baterii, która musi posiadać te same wymiary, oraz oczywiście tę samą pojemność.

samodzielna wymiana wyświetlacza iphone

Zestaw naprawy będzie w sobie zawierał oczywiście baterie oraz wszystkie niezbędne narzędzia, które potrzebne będą do rozebrania, a potem bezpiecznego złożenia telefonu. Proces ten nie jest specjalnie trudny, tym bardziej że w środku zestawu naprawczego znajdować się będzie bardzo dobrze wykonana, ilustrowana instrukcja.

W celu rozebrania telefonu należy przy pomocy specjalnego śrubokręta z czarną nasadką odkręcić pentalobe, a następnie przy pomocy przyssawki i żyletki spowodować powstanie szczeliny pomiędzy ekranem a obudową. Następnie należy przy pomocy niebieskiego otwieraka i w dalszym ciągu przymocowanej przyssawki podnosić powoli ekran, aż do całkowitego otwarcia obudowy. Następnie korzystając z instrukcji, należy odkręcić i rozłączyć wszystkie taśmy łączące baterie z płytą główną.

Po zakończonej wymianie należy jeszcze pamiętać o tym, że nowa bateria wymaga kalibracji. Osiągać to można poprzez naładowanie jej do stanu maksymalnego i dalszego ładowania przez minimum 2 godziny. Po tym należy używać urządzenia aż do całkowitego rozładowania baterii, aż wykończy się z powodu braku energii, aby ponownie naładować go do stanu 100%, co zakończy proces kalibracji.

Wymiana szybki iPhone

Wymiana szybki iPhone jest konieczna w przypadku pojawienia się na niej pęknięć, które z reguły są wynikiem upadku telefonu na ziemie. Pęknięcia te to nie tylko utrudnienia w korzystaniu z telefonu, ponieważ maleje jego widoczność, lecz także bardzo nieestetyczny wygląd.

samodzielna wymiana wyświetlacza iphone

Na szczęście wymian całej szybki nie jest specjalnie trudnym zadaniem, tym bardziej że sprzedawane zestawy naprawcze są wyposażone we wszystkie drobne podzespoły i w trakcie wymiany należy jedynie podmienić w nich przycisk home na nowy ekran.

Proces otwierania telefonu jest dokładanie ten sam co w przypadku wymiany baterii, jedyną różnicą jest oczywiście późniejszy etap, w którym zamiast odłączania baterii od płyty głównej, odłącza się cały ekran.

Wiele osób obawia się, że wymieniając szkło ekranu samodzielnie, zakupić można wersję bardzo brzydko odwzorowującą kolory, która charakteryzować się będzie niebieskim lub zielonym odcieniem. Na szczęście sprzedawane szkła nie tylko są możliwie najwygodniejsze z powodu zamontowania wszystkich drobnych elementów na nich, lecz także odzwierciedlające dokładnie takie same kolory jak oryginał. Dzięki temu osoba niewiedząca o zaistniałej wymianie w ogóle nie poczuje różnicy pomiędzy oboma szybkami.

Podsumowanie samodzielnej naprawy iPhone

Jak zatem widać, nie trzeba wiele wiedzy i umiejętności, aby móc samodzielnie dokonać podstawowych napraw swojego iPhone'a. Dzięki gotowym zestawom naprawczym i zawartym w nich instrukcją takie naprawy można zrealizować samodzielnie w domu, co będzie przede wszystkim o wiele tańsze i szybsze.


Następny artykuł » zamknij

Rodzaje ubezpieczeń
Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


Tematy pokrewne:  

tag naprawa iphonetag komunikat firmytag iPhone


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.