Kaszel to bardzo niepokojąca i uciążliwa dolegliwość, która często towarzyszy chorobom infekcyjnym układu oddechowego i alergiom, ale może mieć też podłoże niezwiązane z drogami oddechowymi. Można wyróżnić kaszel mokry i kaszel suchy – prawidłowe odróżnienie obu tych rodzajów kaszlu jest bardzo ważne, by dobrać właściwe sposoby walki z dolegliwością. Poniżej przeczytasz o najczęstszych przyczynach kaszlu oraz o tym, jak odróżnić kaszel suchy od mokrego. Podpowiadamy również, jakie leki na kaszel suchy sprawdzą się najlepiej, a jakie na kaszel mokry, a także jakie domowe sposoby na kaszel można zastosować.
Kaszel należy do odruchów bezwarunkowych i pełni w organizmie funkcję obronną. Ma związek z odpowiedzią organizmu na podrażnienie śluzówki dróg oddechowych. Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Do kaszlu może się przyczyniać wiele różnorodnych czynników, w tym te infekcyjne i nieinfekcyjne:
Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje kaszlu, czyli kaszel mokry (inaczej produktywny) oraz kaszel suchy (inaczej nieproduktywny). Kaszel mokry wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny i ma charakterystyczny, nieco bulgoczący dźwięk. Kaszel suchy ma dźwięk głęboki i nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Wraz z kaszlem suchym zwykle występuje nieprzyjemne podrażnienie śluzówki dróg oddechowych, uczucie jej suchości, a nawet dolegliwości bólowe klatki piersiowej w czasie kasłania. Często na początku infekcji pacjent ma kaszel suchy, który to w miarę rozwoju choroby zamienia się w kaszel mokry.
Kaszel mokry, inaczej kaszel produktywny, to rodzaj kaszlu pożądany, który pomaga oczyszczać drogi oddechowe z wydzieliny. W przypadku kaszlu mokrego nie powinno się stosować preparatów przeciwkaszlowych, gdyż utrudni to oczyszczanie dróg oddechowych. Można natomiast stosować leki na kaszel mokry o właściwościach mukolitycznych. Takie leki będą rozrzedzać zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszanie. Pacjent, który przyjmuje leki mukolityczne, powinien pamiętać o tym, aby ostatniej dobowej dawki preparatu nie przyjmować później niż na 3–4 godziny przed snem. W czasie stosowania mukolityków należy również przyjmować zwiększoną ilość płynów.
Kaszel suchy potrafi dać się szczególnie we znaki. Jest to typ kaszlu nieproduktywnego, który niejednokrotnie ma charakter męczący i duszący. Ten rodzaj kaszlu nie jest pożądany i bywa bardzo kłopotliwy, utrudniając funkcjonowanie w dzień i zakłócając spokojny sen w nocy. W przypadku kaszlu suchego poleca się syropy ziołowe – dobrze sprawdzają się syropy, które nawilżają śluzówkę i działają na nią osłaniająco. Jeśli kaszel suchy jest bardzo uciążliwy, lekarz może zasugerować stosowanie leków przeciwkaszlowych.
W przypadku kaszlu warto posiłkować się również domowymi sposobami, które pomogą ograniczyć dokuczliwość objawów. Przede wszystkim należy dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu oraz o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa chory. Na kaszel pomagają również inhalacje z soli fizjologicznej, które działają nawilżająco na drogi oddechowe. Inną opcją są parówki nad miską z ciepłą wodą z dodatkiem olejków eterycznych. Jeśli pacjenta męczy kaszel w nocy, warto podnieść nieco poduszkę. Z domowych sposobów na kaszel jest polecany szczególnie syrop z cebuli, a także miód. Warto również postawić na kisiel z siemienia lnianego.
Jeśli domowe sposoby na kaszel i leki dostępne bez recepty nie przyniosą ulgi, należy koniecznie zgłosić się z kaszlem do lekarza. Wizyta u specjalisty jest też niezbędna, gdy pacjent ma inne niepokojące objawy, w tym np. wysoką gorączkę czy duszności. Gdy kaszel jest objawem poważnych zaburzeń, niezbędne będzie leczenie specjalistyczne.
Foto: Pixabay, treść: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|