Jak przyspieszyć wejście startupu na globalny rynek? Innovation Nest oferuje pomoc: ACCELERATE

informacja prasowa 24-11-2012, 11:49

21 listopada Innovation Nest uruchomił program akceleracyjny, którego pula inwestycji w pierwszej edycji wynosi 200 000 USD. ACCELERATE skierowany jest do startupów na wczesnym etapie rozwoju i ma na celu otwarcie zespołów na globalne myślenie o biznesie poprzez wyposażenie ich w odpowiednią wiedzę i narzędzia oraz zapewnienie środków do kilkumiesięcznej intensywnej pracy nad produktem.

Poniżej szczegółowy opis programu oraz zespołu, który będzie przygotowywał startupy do wejścia na globalny rynek.

ACCELERATE składa się z trzech etapów:

  1. warsztatów Customer Development,
  2. wyjazdu do USA (San Francisco, Dolina Krzemowa)
  3. oraz w konsekwencji dalszej pracy nad budową produktu (z uwzględnieniem pozyskanej wiedzy oraz zebranych opinii od potencjalnych klientów i partnerów).

Najlepsze zespoły, których wybór nastąpi po zakończeniu warsztatów Customer Development, otrzymają inwestycję w wysokości 25 000 USD w zamian za 8% udziałów i przejdą do kolejnych etapów.

Zgłoszenia do pierwszej edycji programu zostaną zamknięte 16 grudnia.

Powodem, który skłonił Innovation Nest do uruchomienia programu ACCELERATE, jest przekonanie, że polskie startupy w niedostatecznym stopniu wychodzą poza nisze lokalnego rynku. Marcin Szeląg, który w Innovation Nest zarządza programem ACCELERATE, opisuje to następująco: Rozmawiając z dziesiątkami zespołów i obserwując sposób, w jaki definiują swoje plany i stojące przed nimi wyzwania, zastanawialiśmy się, co hamuje w Polsce powstanie firm na miarę Skype’a, Dropboxa czy Zyngi. Najczęściej identyfikowaliśmy cztery problemy:

  • brak wiary (a stąd też i motywacji), że realne jest zbudowanie projektów skierowanych – od momentu powstania – na globalne rynki;
  • brak odpowiedniej wiedzy i narzędzi do budowania "skalowalnych" startupów;
  • brak zagranicznych kontaktów (networku), w tym m.in. w Dolinie Krzemowej;
  • luka w szybkim finansowaniu startupów na początkowym etapie rozwoju.

Założenia programu ACCELERATE

ACCELERATE jest skierowany do zespołów, które rozpoczęły budowę swojego startupu, przeszły już fazę organizacji i pracują nad swoim modelem biznesowym oraz MVP (prototypem produktu). Produkt, który tworzą winien adresować potrzeby szerokiego grona odbiorców, a docelowy rynek, na którym przyjdzie im działać, mieć odpowiednią skalę i pozwalać dzięki temu na potencjalne zbudowanie firmy o znacznej wartości.

ETAP 1

Podstawą programu są warsztaty Customer Development (realizowane wraz ze Szkołą Przedsiębiorczości Innovation Nest). Podczas nich zespoły poznają metodologię, która pomoże im w dalszej pracy nad rozwojem swojego projektu oraz aktywnie pracują nad swoim modelem biznesowym (wykorzystując do tego celu narzędzie Business Model Canvas, szerzej opisane w książce "Business Model Generation" Alexandra Osterwaldera oraz Yves Pigneur).

ETAP 2

Po zakończeniu warsztatów wybrane zostaną najlepsze zespoły, które otrzymają inwestycję w wysokości 25 000 USD i przejdą do kolejnej części programu – kilkutygodniowego wyjazdu do San Francisco i Doliny Krzemowej. Pobyt tam to dalsza intensywna praca nad projektem, nawiązywanie kontaktów, a przede wszystkim zbieranie opinii na temat swojej propozycji od amerykańskich mentorów programu ACCELERATE, specjalistów branżowych i – co najważniejsze – potencjalnych klientów.

ETAP 3

Po powrocie, do Polski, przez kolejne dwa miesiące, zespoły będą wdrażały pozyskaną wiedzę, rozwijały swój prototyp produktu (MVP), który finalnie zaprezentują 17 maja 2013 roku podczas ACCELERATE DEMO DAY.

Zespół i mentorzy w ACCELERATE

Startupy biorące udział w ACCELERATE będą podczas programu ściśle pracowały z zespołem Innovation Nest: Piotrem Wilamem, Markiem Kapturkiewiczem, Marcinem Szelągiem i Agnieszką Skalą. Oprócz wsparcia zespołu Innovation Nest, nad startupami będą czuwali mentorzy zaproszeni do programu. Wśród zewnętrznych mentorów znajdują się eksperci i inwestorzy z Doliny Krzemowej, m.in. Nick Allen, Co-founder w Ginzamarkets, firmy z portfolio 500startups, Allan Grant, seryjny przedsiębiorca, absolwent Ycombinator oraz Peter Berger, Director of Strategic Development w Tagged, wcześniej CEO w Topicmarks. W programie nie zabraknie też rodzimych przedsiębiorców i specjalistów z różnych dziedzin, m.in. Macieja Maciejowskiego i Marka Sobóla.

Zapisy do programu startują 19 listopada i będą trwać do 16 grudnia. Lista zespołów, które zostały wybrane do udziału w pierwszej edycji ACCELERATE, zostanie ogłoszona 21 grudnia. Pierwsze warsztaty odbędą się 11 stycznia w Krakowie.

Aby zgłosić swój startup, należy wejść na stronę accelerate.innovationnest.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag startupytag Innovation Nesttag Accelerate

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031