Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak poprawnie sporządzić list przewozowy CMR?

16-01-2022, 11:55

CMR, czyli doskonale znany Międzynarodowy List Przewozowy jest uniwersalnym dokumentem, na podstawie którego realizuje się transport towaru i ładunku w całej Europie. Jak powinien wyglądać poprawny list przewozowy? Jak wyglądają zasady związane z odpowiedzialnością za wygenerowanie dokumentu? Sprawdźmy to.

Charakterystyka Międzynarodowego Listu Przewozowego

CMR to nic innego jak podstawowy dokument przewozowy, który standaryzuje kwestie administracyjne związane z obiegiem dokumentacji transportu towarów we wszystkich krajach Europejskich. CMR to dowód zawarcia umowy przewozu pomiędzy klientem a przewoźnikiem. Wiele przydatnych informacji związanych z istotą międzynarodowego listu przewozowego znajdziemy w Konwencji podpisanej w Genewie, do której to z czasem dołączyły wszystkie kraje wspólnoty. 

Jak poprawnie sporządzić list przewozowy CMR?

Konwencja między innymi definiuje, kto odpowiada za wystawienie CMR, a także w ilu egzemplarzach dokument powinien zostać stworzony. Zgodnie z artykułem 5 konwencji obowiązkiem nadawcy przesyłki jest stworzenie prawidłowego dokumentu CMR w trzech identycznych egzemplarzach. Pierwszy egzemplarz pozostaje u nadawcy przesyłki, drugi egzemplarz dokumentu trafia w końcowej fazie transportu do odbiorcy. Trzeci egzemplarz pozostaje natomiast u przewoźnika, jako potwierdzenie wykonania usługi transportu. Każdy egzemplarz listu przewozowego powinien być podpisany przez nadawcę transportu oraz przewoźnika (podpis może przybrać pieczątki, jeśli zachodzi taka potrzeba). 

Jakie informacje powinny znaleźć się w Międzynarodowym Liście Przewozowym? 

Jakie dane powinny znajdować się w liście przewozowym CMR? Przede wszystkim datę i miejsce wystawienia dokumentu, a także podstawowe dane każdej strony transakcji. A więc na prawidłowo wygenerowanym CMR powinniśmy znaleźć nazwisko lub nazwę nadawcy, odbiorcy, a także przewoźnika, z uwzględnieniem ich adresów. CMR powinien zawierać również szczegółowe informacje o rodzaju przewożonego towaru, wraz z danymi o ilości, masie oraz odpowiednim oznaczeniu, jeśli transport zawiera towary niebezpieczne. 

W liście przewozowym powinny również znajdować się dane o kosztach przewozu oraz instrukcjach związanych z pomyślnym zrealizowaniem formalności celnych. Jak więc widać list przewozowy CMR to niezwykle istotny dokument, dzięki któremu każda strona transakcji może zweryfikować stan faktyczny dostawy z informacjami znajdującymi się w dokumencie. 

Jak poprawnie sporządzić CMR? 

Będąc nadawcą transportu, to właśnie my jesteśmy odpowiedzialni za wystawienie listu przewozowego CMR. W jaki sposób zrobić to poprawnie? Nie istnieje jeden, uniwersalny wzór, którym możemy się posługiwać, jednak nie jest to dla nas zbyt duża przeszkoda. Dlaczego? Ze względu na fakt, że w internecie znajdziemy dziesiątki wzorów CMR, które wystarczy odpowiednio wypełnić, a następnie podpisać. Choć wzory międzynarodowego listu przewozowego są ogólnie dostępne, dobrze jest posiadać wiedzę na temat podstawowych elementów dokumentu, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że wykorzystujemy odpowiedni dokument w swoich interesach.

Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:  

tag nolstag list przewozowytag CMRtag Amin12tag ALH
porównywarka ubezpieczeń OC
« Maj 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031