Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak poprawić efektywność energetyczną budynku - praktyczne wskazówki

26-06-2024, 15:51

Efektywność energetyczna budynku mieszkalnego to nie tylko korzyść dla środowiska naturalnego, ale też dla samych właścicieli i użytkowników nieruchomości. Dlatego warto dbać o to, by nieustannie podnosić jakość zabudowy i przeprowadzać odpowiednie prace modernizacyjne.

Jak zwiększyć klasę energetyczności domu? Co zrobić, by było wygodniej i cieplej, przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Jak poprawić efektywność energetyczną budynku - praktyczne wskazówki

Czym jest klasa energetyczna budynku?

Terminem „klasa energetyczna” określa się kategorię efektywności energetycznej budynku. Dotyczy ona wszystkich głównych instalacji, jak ogrzewanie, chłodzenie, klimatyzacja, podgrzewanie wody czy oświetlenie, ale też innych urządzeń, które zużywają energię elektryczną (np. sprzętów AGD czy RTV). Jej zadaniem jest określenie, ile prądu należy zużyć w ramach danej nieruchomości, by zapewnić w niej funkcjonowanie na standardowym poziomie.

Klasy energetyczne budynków oznacza się literami od A do G, gdzie:

  • A: wysoka efektywność często połączona z użyciem odnawialnych źródeł energii,
  • B, C: dobra efektywność wykorzystująca nowe technologie,
  • D: średnia efektywność,
  • E, F, G: niska efektywność energetyczna budynku wymagająca przeprowadzenia prac modernizacyjnych.

Określenie klasy daje zatem konkretną wiedzę, na jakim poziomie jest wykorzystywanie dostępnej energii w przypadku konkretnego domu, ale też przynosi wskazówki, co zrobić na przyszłość, by to zużycie było jeszcze mniejsze.

Klasa energetyczna budynku a świadectwo energetyczne

Sposobem na określenie efektywności energetycznej budynku jest uzyskanie świadectwa efektywności energetycznej. Jest to dokument przedstawiający aktualne zużycie energii dla danej nieruchomości oraz określający potencjalne ścieżki działania, by poprawić tę charakterystykę w przyszłości.

W jego ramach znajdują się: dane identyfikacyjne budynku, klasa efektywności energetycznej, zapotrzebowanie na energię pierwotną czy wskaźniki emisji CO2. Świadectwo charakterystyki energetycznej np. od: Energetyczne24.pl, wydawane przez audytorów wpisanych do ministerialnych rejestrów, jest ważne przez 10 lat lub do czasu przeprowadzenia remontu czy wykonania termomodernizacji.

Jak poprawić efektywność energetyczną nieruchomości?

Istnieje sporo sposobów na to, by poprawić efektywność energetyczną swojej nieruchomości. Wiele z zaleceń otrzymuje się we wspomnianym powyżej świadectwie energetycznym.

Podstawą jest zadbanie o prawidłową izolację termiczną. Można dodać lub ulepszyć docieplenie ścian, dachu czy podłogi. Warto także zatroszczyć się o wprowadzenie szczelnych, energooszczędnych okien z podwójnymi szybami czy drzwi z termoizolacją. Kolejnym krokiem jest wymiana urządzeń grzewczych. Można skorzystać choćby z nowoczesnych kotłów lub pomp ciepła, wyposażonych dodatkowo w inteligentne termostaty i połączonych w wentylację z rekuperacją. Nie zapominajmy także o kwestii odpowiedniego oświetlenia. Świetnie sprawdzają się choćby produkty LED – energooszczędne, o długiej żywotności. Wiele z nich da się połączyć z praktycznymi czujnikami: ruchu (w domu i ogrodzie) czy zmierzchu (w przydomowym terenie). To dzięki nim można poprawić komfort i obniżyć zużycie prądu w gospodarstwie domowym. Stopniowo powinno się też zadbać o wymianę sprzętu RTV i AGD na urządzenia o wyższej klasie energetycznej. W końcu warto rozważyć inwestycję w energię odnawialną, jak panele lub kolektory słoneczne.

Tak szeroki wachlarz możliwości przynosi wiele korzyści dla domu – od tych typowo finansowych, przez poprawę codziennego komfortu życia, aż do skuteczniejszego zarządzania przestrzenią do życia.

Nowoczesny i wygodny, energooszczędny dom

Jak stworzyć nowoczesny dom? Warto zadbać o to, by był energooszczędny i zaliczał się do najwyższych klas efektywności energetycznej. Pozwala to zwiększyć bezpieczeństwo, zapewniając lepsze warunki do życia, a także skuteczniej dbając o dobro środowiska naturalnego. Efektywny energetycznie dom to przestrzeń, w której żyje się wygodniej, przyjemniej i zdecydowanie taniej.

 

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik