Najnowsze badanie CVeasy rzuca światło na to, jakie ścieżki kariery Polacy uważają za najbardziej obiecujące. Od IT po medycynę, od finansów do e-commerce - sprawdź, które branże mają największy potencjał wzrostu i co to może oznaczać dla Twojej kariery.
Bazując na opinii 586 Polaków serwis CVeasy.pl przygotował raport dotyczący przyszłościowych zawodów. Branża IT, inżynieria, medycyna oraz prawo wyłaniają się w nim jako najbardziej obiecujące ścieżki kariery.
Rozumienie trendów rynkowych na rynku pracy ma kluczowe znaczenie dla ludzi planujących swoją ścieżkę kariery, a także dla pracodawców dostosowujących strategie rekrutacji. Raport pokazuje, które sektory są uważane przez Polaków za najbardziej obiecujące i dlaczego oraz rzuca światło na to, jak ważne jest dopasowanie pracy do preferencji i predyspozycji, ignorując stereotypy.
Szczególnie duży potencjał mają stanowiska związane z technologią informacyjną, rozwojem oprogramowania oraz inżynierią. Obserwujemy także stały dopływ ofert pracy w zakresie obsługi klienta, finansów i HR. Coraz istotniejszą rolę odgrywa też sektor e-commerce - mówi Amanda Augustine, ekspertka ds. kariery w CVeasy.pl,
Według respondentów politycy mają największe zarobki, a najwięcej stresu w pracy doświadczają lekarze. Polacy uważają również, że szkoły nie zawsze przygotowują do zawodu w sposób wystarczający.
Najczęściej za typowo żeńskie profesje uznajemy pielęgniarkę, kosmetyczkę i przedszkolankę, a za typowo męskie - górnika, pracownika budowlanego i strażaka. Zawody sfeminizowane są związane z rolami, które społeczeństwo stereotypowo przypisuje kobietom - opieką zdrowotną, pomocą społeczną, dbałością o urodę czy edukacją.
Wciąż prezentujemy dosyć stereotypowe postrzeganie zależności zawodu od płci. Typowe profesje dla kobiet to według Polaków pielęgniarka czy kosmetyczka, a dla mężczyzn - górnik czy strażak.
Krakowianka szkolenia online – zdobądź wiedzę i doświadczenie. Zapisz się na kurs i zostań wykwalifikowaną stylistką paznokci. Polecamy!
Choć widzimy przyszłość w technologii i medycynie, istnieje jednak wyraźna potrzeba zmiany spojrzenia na wartość i prestiż różnorodnych zawodów, by przełamać różne stereotypy, w tym równości płci i związane z nimi nierówności płacowe.
- Mężczyznom zwyczajnie nie opłaca się zatrudniać jako pielęgniarz lub nauczyciel wychowania przedszkolnego. Gdyby zarobki były wyższe, to z pewnością chętniej decydowaliby się na takie ścieżki kariery - wyjaśnia dr Anna Jawor-Joniewicz, ekonomistka i socjolożka.
Raport CVeasy.pl ukazuje dynamicznie zmieniający się rynek pracy. Zawody IT, inżynieria, medycyna, i prawo to obecnie kierunki z największym potencjałem. Ważne jest jednak, by wybór zawodu był zgodny z własnymi zainteresowaniami i predyspozycjami, niezależnie od stereotypów płciowych.
Więcej wniosków z badania znajdziesz na stronie Cveasy.pl.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Bezpłatna komunikacja miejska w polskich miastach. Droga do dostępności i ekologii?
|
|
|
|
|
|