Jak organizować czas seniorowi?

31-05-2017, 13:52

Opieka nad osobami starszymi w dużej mierze polega na towarzyszeniu im i wspólnym spędzaniu czasu. Dzięki temu seniorowi nie doskwiera poczucie osamotnienia oraz poprawia się jego samopoczucie. W jaki sposób zainteresować swojego podopiecznego i zaproponować mu ciekawe zajęcie?

praca opieka nad seniorami talem

Poznajcie się

Kluczem do poznania zainteresowań podopiecznego oraz znalezienia dla niego najlepszych form spędzania aktywnego czasu jest rozmowa. Warto już w pierwszych dniach wymienić się swoimi hobby oraz dowiedzieć, w jaki sposób dotychczas senior   realizował swoje zainteresowania. Możliwe, że do tej pory nie miał okazji zajmować się tym, co naprawdę lubi ze względu na brak czasu lub chęci dotychczasowego opiekuna. Dlatego dobrze jest poruszyć te kwestie już na początku znajomości. Zaprzyjaźnienie się z podopiecznym lub przynajmniej znalezienie wspólnego języka znacznie umili obydwu strom kilka spędzonych wspólnie miesięcy.

Czym można zainteresować seniora?

Wbrew powszechnym opiniom seniorzy są bardzo aktywną grupą społeczną. Dzięki nielimitowanej ilości wolnego czasu chętnie znajdują chwilę na spacery, spotkania w gronie rodziny i przyjaciół lub uczestnictwo w różnego typu wydarzeniach. Zaproponowanie podopiecznemu wspólnego wyjścia na wystawę, do teatru czy na mecz może być doskonałą okazją do lepszego poznania się i polubienia. Seniorzy znacznie chętniej nawiązują głębszą relację jeśli są zadowoleni z opieki i poświęcanej im uwagi. Realizacja zainteresowań osoby starszej jest więc najlepszą okazją na nawiązanie nici porozumienia.

Jak spędzać wspólnie czas w domu? 

Istnieje bardzo wiele sposobów na zajęcie podopiecznemu wolnego czasu bez wychodzenia z domu. To szczególnie ważne, kiedy na opuszczanie mieszkania nie pozwala stan zdrowia seniora. Wówczas opiekunka może zaproponować oglądanie telewizji, słuchanie radia lub czytanie książek. Tutaj także warto uwzględnić kondycję towarzysza – jego stan wzroku, słuchu, drżenie rąk czy pamięć. Osobom starszym w pełni sprawnym umysłowo można zaproponować dawkę wysiłku intelektualnego. Zazwyczaj bardzo chętnie angażują się one w gry karciane, planszowe, puzzle, warcaby lub szachy. Ponadto pozytywnie wpływają one na pamięć, o którą w tym wieku należy szczególnie dbać.

Na co warto zwróć uwagę?

Opiekunka osób starszych powinna przede wszystkim umiejętnie dobierać aktywności do gustu i stanu zdrowia swojego podopiecznego. Zmuszanie go do czynności, za którymi przepada nie ma najmniejszego sensu oraz prawdopodobnie negatywnie wpłynąć na wzajemne relacje. Należy mieć także na uwadze to, czy dane działanie nie zagraża w jakiś sposób seniorowi. Wszak każde podejmowane zadanie powinno być dostosowane do jego wieku i umiejętności. Pomocna może być rozmowa o tym, czym podopieczny zajmował się w przeszłości lub czym chciał, a nie miał okazji. Dzięki temu możliwe, że pracownica odkryje talent artystyczny swojego towarzysza lub wspólne zainteresowania. Niekiedy seniorzy są bardzo ciekawi nowych technologii. Nie należy tego bagatelizować ze względu na ich mniejszą biegłość w tej sferze. Niekiedy okazuje się, że obsługa nowoczesnego telefonu, korzystanie z laptopa lub Internetu stanie się bardzo przyjemne, a nawet przydatne w przyszłości.

Szukając pomysłów na wspólne spędzanie czasu opiekunki osób starszych muszą wykazać się dużą kreatywnością i cierpliwością. Poświęcony na realizację zainteresować czas może jednak przynieść wiele korzyści zarówno jednej, jak i drugiej stronie. Zaangażowanie się w zamiłowania podopiecznego przez opiekunkę z pewnością zostanie zauważone i docenione przez każdego seniora.

Wszystkie osoby zainteresowane opieką nad seniorami zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy na stronie http://www.friggawork.pl/pl/aktualne-zlecenia/.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag seniortag opiekatag oferty pracytag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. Tavexfot. InPost
RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: