Jak naprawdę wygląda współpraca Chomikuj z Interią

19-06-2013, 22:07

...a także z kim zmaga się teraz w sądzie Chomikuj.pl, dlaczego sprawy zostały utajnione i czy w ramach Platformy Wydawców z serwisem współpracuje choćby jeden wydawca - na te i inne pytania Dziennikowi Internautów odpowiada Piotr Hałasiewicz, rzecznik prasowy Chomikuj.pl.

Piotr Hałasiewicz, rzecznik Chomikuj.plAnna Wasilewska-Śpioch, DI24.pl: Zacznijmy od najnowszych doniesień prasowych - powołując się na wypowiedź Andrzeja Ryka, dyrektora ds. marketingu i PR portalu Interia, Forsal w lekko sensacyjnym tonie wczoraj poinformował, że Interia rozszerzyła współpracę z Chomikuj.pl i będzie nad nim sprawować „efektywną kontrolę”. Według Forsalu efektywną kontrolę w spółce ma ten, kto może wybrać jej zarząd. Jak naprawdę wygląda współpraca Chomikuj.pl z Interią, która - nawiasem mówiąc - należy do niemieckiego wydawnictwa Bauer? Czy Interia została Waszym udziałowcem?

Piotr Hałasiewicz, Chomikuj.pl: Wieloletnia współpraca Chomikuj.pl i Interii została w tym roku zacieśniona i rozszerzona o kwestie rozwoju technologicznego, jednak nadal głównym obszarem jest sprzedaż powierzchni reklamowej. W ramach zacieśnionej współpracy, celem ułatwienia przepływu wiedzy i doświadczeń między obiema spółkami, Interia uzyskała prawo mianowania części członków zarządu operatora Chomikuj.pl, spółki FS File Solutions Ltd.

Zacieśniona współpraca obu spółek przyczyni się do poprawy jakości świadczonych usług i przyspieszenia ich rozwoju, nie spowoduje jednak żadnych zmian w profilu usług świadczonych przez Chomikuj.pl ani ściślejszej integracji z innymi serwisami Grupy Interia. Nie ma to także wpływu na strukturę właścicielską spółki.

Na czym będzie polegać wspomniana wyżej wymiana wiedzy w obszarach technologicznych?

Wymiana wiedzy dotyczy m.in. wymiany know-how związanego z cloud computingiem.

Interesująca jest również podana w Forsalu informacja o tym, że T-Mobile wdrożył w Chomikuj.pl swoją aplikację do płatności za cyfrowe treści. Jak wygląda współpraca serwisu z tym operatorem?

Chomikuj.pl jako jeden z pierwszych większych serwisów internetowych wdrożył innowacyjną formę płatności, tzw. Direct Billing „Kup przez T-Mobile”. Technologia pozwala abonentom sieci płacić za usługi w internecie bezpośrednio z rachunku telefonicznego.

Jakie inne systemy płatności funkcjonują w serwisie?

Wszyscy użytkownicy mogą korzystać z dotychczasowych systemów płatności: YetiPay, Dotpay (szybkie przelewy elektroniczne), opłata poprzez SMS udostępniona przez Avantis oraz płatności kartami. Zwracam uwagę, iż w przypadku Chomikuj.pl mamy do czynienia z opłatami za usługi (koszty transferu danych), nie za zawarte w plikach treści.

Pisząc o Chomikuj.pl, Forsal podkreśla, że serwis pobiera opłaty za dostęp do przechowywanych w nim treści, ale nie dzieli się pieniędzmi z ich twórcami. Jaka jest Pana odpowiedź na tego typu zarzuty?

Podstawą naszych usług jest udostępnianie powierzchni dysku internetowego do prywatnego wykorzystania oraz możliwość pobierania plików udostępnionych przez innych użytkowników. Chomikuj.pl - poza przypadkami współpracy z dostawcami treści - nie pobiera opłat za udostępnianie treści, tylko za koszty infrastruktury (głównie transferu danych). Chomikuj.pl działa na takiej samej zasadzie, jak wiele innych usług typu Web 2.0, czyli takich, które wypełniane są treścią przez użytkowników (Facebook, YouTube, dostawcy e-mail).

Każdy użytkownik przed założeniem konta musi zapoznać się z zasadami udostępniania plików zawartymi w regulaminie. W komunikacji z użytkownikami podkreślamy problem udostępniania nieautoryzowanych treści i interweniujemy w każdym zgłoszonym przypadku naruszenia prawa.

Działalność portalu jest zgodna z europejskim i polskim prawem, dodatkowo z własnej inicjatywy podejmujemy aktywną współpracę z właścicielami praw autorskich i bezzwłocznie reagujemy na każde wiarygodne zgłoszenie związane z łamaniem prawa. Zgodnie z prawem to właściciele praw muszą nam zgłosić ich naruszenie, my nie możemy samodzielne ingerować w konta użytkowników.

Strona główna serwisu Chomikuj.plStrona główna serwisu Chomikuj.pl (zrzut ekranu)

Liczyłam na to, że opowie Pan, jak działa Platforma Wydawców, którą udostępnia Chomikuj.pl. No właśnie - działa czy to tylko teoria? Są wydawcy, którzy współpracują z serwisem w ramach tej platformy? Może mógłby Pan podać jakieś przykłady?

Platforma Wydawców działa już w praktyce, choć jak dotąd na wykorzystanie jej potencjału sprzedażowego zdecydowało się tylko kilku mniejszych wydawców. Niestety, bez upoważnienia z ich strony nie mogę podawać przykładów. Mogę jednak ujawnić, że udało się nam podpisać umowę o współpracy z dużym wydawcą i dystrybutorem książek - trwa faza testowa współpracy, mam nadzieję, że niedługo będę mógł napisać więcej.

Platforma działa w ten sposób, iż wydawca ma możliwość umieszczenia specjalnie oznaczonych plików zawierających dystrybuowane przez niego utwory. Wydawca decyduje, jaką kwotę chce otrzymać za każde pobranie danego pliku, cena ta następnie jest przeliczana na tzw. chomikowe punkty - wewnętrzną walutę portalu. Tak przygotowane pliki mogą być kupowane przez użytkowników wprost z konta danego wydawcy, mogą być też „przechomikowane” (kopiowane) na konto użytkownika i stamtąd pobierane przez innych użytkowników (a nadal za każde pobranie opłata trafia do wydawcy). W przypadku natrafienia na nieautoryzowane kopie swoich utworów wydawca korzystający z Platformy może samodzielnie podmienić plik nieautoryzowany na swoją oficjalną, sprzedawaną kopię.

Mimo takiej możliwości Chomikuj.pl nie ustrzegł się pozwów. W listopadzie ubiegłego roku Gazeta Prawna napomknęła o procesie wytoczonym serwisowi przez pięciu producentów audiowizualnych. W tym samym miesiącu Forsal poinformował o pozwie zbiorowym złożonym przeciwko Chomikuj.pl przez 15 wydawnictw zrzeszonych w Polskiej Izbie Książki. Kto konkretnie zdecydował się wytoczyć Wam proces i czego dotyczą stawiane zarzuty, czego żądają pozywający? Czy odbyły się już jakieś rozprawy?

Ze względu na poufny charakter toczących się spraw nie mogę odpowiedzieć szczegółowo na te pytania. Potwierdzam, że w sprawie producentów audiowizualnych odbyła się pierwsza rozprawa i sprawa jest w toku. Natomiast w kwestii pozwu PIK - dziś odbyła się pierwsza rozprawa, ale sprawa nie wyszła jeszcze poza kwestie formalne.

Proszę powiedzieć, kto zażyczył sobie tej poufności - Chomikuj.pl czy pozywający? Czym to zostało umotywowane?

Ze względu na sposób, w jaki został skonstruowany pozew, dla skutecznej obrony musieliśmy ujawnić rozmaite nasze tajemnice biznesowe, dlatego to my zawnioskowaliśmy o traktowanie sprawy jako poufnej.

W lutym br. informowaliśmy w Dzienniku Internautów o tym, że Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew Chomikuj.pl przeciwko Polskiej Izbie Książki. Dowiedzieliśmy się wtedy od Pana, że Chomikuj.pl nie zgadza się z wyrokiem i będzie się od niego odwoływać. Czy odwołanie zostało już złożone? Na jakim etapie jest teraz ta sprawa?

Zapoznaliśmy się dokładnie z pisemnym uzasadnieniem decyzji sądu i złożyliśmy apelację. Jesteśmy przekonani o naszych racjach, dlatego kontynuujemy naszą sprawę w wyższej instancji. Czekamy na wyznaczenie rozprawy apelacyjnej.

Dziękuję za rozmowę. W Dzienniku Internautów będziemy informować o rozwoju sytuacji.


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031