Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak można dbać o zdrowie psychiczne bez wychodzenia z domu?

05-06-2022, 08:56

Aby cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym należy o nie odpowiednio dbać. Na szczęście można to robić bez wychodzenia z domu poprzez wdrożenie do swojego życia kilku nawyków lub skorzystanie z psychoterapii online.

Dlaczego warto dbać o zdrowie psychiczne?

Troska o zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie powinna być jednym z priorytetów każdego człowieka. Jest to bowiem bardzo ważna sfera życiowa, która ma ogromny wpływ na inne obszary. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. Osoby borykające się z problemami ze zdrowiem psychicznym odczuwają bardzo duży spadek ogólnej jakości życia. Nie potrafią odczuwać przyjemności płynących z codziennych czynności, a myśl o każdym kolejnym nadchodzącym dniu jest dla nich katorgą. 

Oprócz tego, przedłużające się stany przygnębienia, złego samopoczucia psychicznego lub stresu, po pewnym czasie zaczynają negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne organizmu i powodować różne schorzenia, takie jak: nadciśnienie, kołatanie serca, bóle brzucha, bóle w klatce piersiowej czy wrzody żołądka. Na wczesnym etapie większość z tych zmian jest odwracalna po naprawieniu zdrowia psychicznego. Jednak stale utrzymujący się silny stres może spowodować ciężkie choroby przewlekłe, a nawet takie zagrażające życiu, jak np. zawał serca czy udar mózgu.

Jak dbać o zdrowie psychiczne bez wychodzenia z domu?

Jak można dbać o zdrowie psychiczne bez wychodzenia z domu?

Aby poprawić komfort swojego życia należy regularnie dbać o swoje dobre samopoczucie. Jest co najmniej kilka sposobów, które pomogą pozbyć się stresu, złych myśli i oczyścić głowę - i to bez wychodzenia z domu. Oto one: 

Regeneracja

Odpoczynek stanowi niezwykle ważny element dbania o zdrowie psychiczne. Warto poświęcić pewną ilość czasu w ciągu dnia na regenerację. Odpoczywać należy w taki sposób, w jaki najbardziej się lubi. Dla niektórych relaksem będzie granie w gry, a dla innych czytanie książki. Ważne, aby znaleźć swój sposób na relaks i regenerację. Bardzo ważny jest również sen - szczególnie jego jakość oraz ilość.

Aktywność fizyczna

Podczas aktywności wydzielają się endorfiny, czyli tzw. hormon szczęścia. Nawet krótki wysiłek fizyczny w domowym zaciszu, poprawi nastrój oraz pozwoli na dotlenienie organizmu. 

Zdrowe odżywianie

Niewiele osób wie, że to co jemy, ma również wpływ na nasze samopoczucie. Prawidłowe nawyki żywieniowe dodadzą więcej energii do zmagania się z codziennymi wyzwaniami. Warto także unikać używek, np. papierosów czy energetyków. 

Relacje społeczne

Relacje społeczne mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, z tego względu warto je pielęgnować. Dzięki bliskim osobom czujemy się silniejsi, nabieramy pewności siebie i nie jesteśmy sami ze swoimi problemami.

Powyższe punkty, to wskazówki, które warto wykorzystać i wcielić w swoje codzienne życie. Czasem jednak to nie wystarczy, aby poprawić swoje zdrowie psychiczne. W takim przypadku, warto zdecydować się na usługę taką jak psychoterapia online. Szczególnie pomocna może okazać się terapia poznawczo-behawioralna w formie online (czyli iCBT).

Elpis Online, czyli psychoterapia online

Psychoterapia online, jak sama nazwa wskazuje, to forma psychoterapii, która w odróżnieniu od zwykłej terapii nie jest prowadzona stacjonarnie, tylko zdalnie, z wykorzystaniem sieci internetowej. To doskonały wybór dla osób, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą uczęszczać na tradycyjną psychoterapię. 

Psychoterapia online ma wygodną formę - zajęcia odbywają się z domu pacjenta, czyli komfortowego dla niego miejsca, a jednocześnie są równie skuteczne, co tradycyjna psychoterapia. Polecana psychoterapia online w Polsce to Elpis Online. Na stronie www.elpisonline.pl można wybrać jeden z trzech kursów, których podstawę do stworzenia stanowi terapia poznawczo-behawioralna. 

Elpis „Zrób to sam” to ośmioetapowy sposób poprawy stanu emocjonalnego bez potrzeby kontaktu z psychologiem. Z kolei programy Elpis Plus i Elpis Ekstra oprócz materiałów do samodzielnego przerobienia oferują dodatkowe wsparcie specjalisty (psychoterapeuta online kontaktuje się z pacjentem co określony czas przez telefon lub Internet).Więcej informacji na temat Elpis Online i dostępnych kursów można znaleźć na stronie internetowej: https://www.elpisonline.pl/

Ostatnie artykuły:

fot. WWF