Jak ekologicznie oszczędzać w biurze?

29-07-2010, 18:21

Eko-biura przestały być pojęciem kojarzonym wyłącznie z budynkami zasilanymi energią słoneczną. Coraz więcej organizacji postępuje proekologicznie, tym bardziej że przynosi im to wymierne korzyści finansowe. Ekologiczne zachowania pozwalają obniżać koszty prowadzenia firmy.

Sonda
Oddajesz puste tonery wyspecjalizowanej firmie?
  • Tak
  • Nie
  • Zacznę oddawać
wyniki  komentarze

W polskich firmach sprzęt informatyczny zużywa 1/3 energii elektrycznej potrzebnej do zasilenia biura. To oznacza straty i kolejny argument za tym, aby zainwestować w energooszczędne urządzenia. Jeśli założymy, że średniej wielkości firma zużywa 6 tys. kWh energii miesięcznie, to w ciągu roku dzięki takim maszynom może zaoszczędzić aż 3,5 tys. złotych.

>> Czytaj też: "Podatek"od recyklingu niefunkcjonalny

Inny prosty patent generujący oszczędności to wyłączanie komputera na noc. W ,,PC Energy Report 2009’’ znalazł się przykład firmy, która posiadając 10 tys. pecetów i wyłączając je każdej nocy, zaoszczędziła w ciągu roku około 1,5 miliona kWh. Biorąc pod uwagę polskie ceny energii dla firm, oznaczałoby to prawie pół miliona złotych oszczędności.

Zużyte tunery
fot. - Zużyte tunery
 Zamiast wyrzucać niepotrzebne tusze i tonery, lepiej oddać je przedsiębiorstwu wyspecjalizowanemu w ich recyklingu i utylizacji. Firmy od kilku lat prowadzą zbiórki niepotrzebnych wkładów do drukarek.

W Polsce aż 28% mężczyzn i 25% kobiet przyznaje się do drukowania dużej ilości niepotrzebnych dokumentów. Młodzi pracownicy drukują ok. 40 stron dziennie, podczas gdy średnia europejska wynosi 34 strony. Każda niepotrzebnie zadrukowana strona to straty dla firmy. Co można zrobić? Wykorzystywać papier pochodzący z recyklingu.

W ramach programu ,,Ecomind” współpracujemy z setkami firm i placówek na terenie całej Polski – mówi Sławomir Kuczyński z firmy Eco Service. – Bezpłatnie dostarczamy do partnerów akcji specjalne pojemniki na puste tusze i tonery, a po ich zapełnieniu odbieramy, również na własny koszt - dodaje. Firma część zysku ze zbiórki przekazuje na programy prowadzone przez UNICEF.

>> Czytaj też: Zamień swój stary telefon na gotówkę i chroń środowisko

Dawniej papier makulaturowy – zazwyczaj szary i nieestetyczny - był postrzegany jako produkt gorszy gatunkowo. Dziś taki papier z recyklingu często wygląda lepiej od zwykłego. Inne patenty na oszczędzanie: drukowanie tylko niezbędnych dokumentów (archiwizacja maili), wybieranie opcji wydruku dwóch stron na jednej oraz zadrukowywanie obu stron.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031