Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

XXI wiek już teraz jest niekwestionowaną erą internetu. Wartość wirtualnego rynku szacuje się w bilionach dolarów, a sklepy online oraz e-banki rosną jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Z pozoru niewinna wizyta w sieci może jednak pociągnąć za sobą bardzo bolesne konsekwencje.

konto firmowe

reklama


Internet, to tak samo realny świat jak rzeczywistość, która nas otacza. To, co uczynimy w wirtualnej przestrzeni, niekiedy bardzo silnie może wpłynąć na naszą codzienność. Troszcząc się o swój materialny dobytek, również powinniśmy dbać o bezpieczeństwo swojego „wirtualnego profilu”. Sieć to specyficzne środowisko, w którym oprócz wielu pozytywów czai się mnóstwo szkodników.

Jak wynika z badań, co trzeci Polak codziennie korzysta z internetu: przegląda strony, prowadzi rozmowy za pomocą e-mail oraz komunikatorów, korzysta z aplikacji internetowych i programów online. Nic więc dziwnego, że ulubioną kategorią ofiar przestępców są niewątpliwie mali i średni przedsiębiorcy oraz osoby, które często korzystają z wirtualnych usług, takich jak e-banki, sklepy online, wirtualne przychodnie medyczne.

Cyberprzestępcy doskonale znają się na systemach zabezpieczeń – bezbłędnie potrafią znaleźć luki w aplikacjach, które wykorzystywane są w celu zainstalowania złośliwego oprogramowania. Ofiary identyfikowane są na podstawie zapisanych w pamięci komputera plików cookies - dokumentów z informacjami wysyłanymi przez witryny, które odwiedza użytkownik. Zapisane w ten sposób dane, pozwalają na szybkie rozpoznanie użytkownika i włamanie na jego komputer w zaledwie kilka minut.

Rynek zakupów online w Polsce

Jak wskazują raporty sporządzone przez laboratorium G Data Software, w przeciągu ostatniej dekady nastąpił gwałtowny wzrost zagrożeń występujących w internecie. O ile jeszcze rok 2007 był względnie spokojny, o tyle już w pierwszym półroczu bieżącego roku, odnotowano kilkukrotny wzrost niebezpiecznego oprogramowania krążącego w sieci.

 Wzrost zagrożeń od 1999 do 2008 roku

W Polsce z internetowych sklepów średnio korzysta około 36% internautów. Stanowią oni jedną z grup, spośród której przestępcy wybierają ofiary swoich ataków. Przeglądając serwisy aukcyjne czy odwiedzając sklepy online, niejednokrotnie pod wpływem chwili podejmujemy decyzję o kupnie towaru. Beztrosko wpisujemy swoje dane personalne oraz numer karty kredytowej i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że właśnie w tym momencie staliśmy się ofiarą ataku cyberzłodziei. Przestępcy kontrolując i monitorując Twoje działania w Sieci, są w stanie uzyskać nie tylko dane, które pozwolą Cię zidentyfikować, ale także umożliwią dostęp np. do konta w banku internetowym.

Dostępne metody zabezpieczeń

By zakupy dokonywane przez internet były całkowicie bezpieczne, bezwzględnie należy pamiętać o dokładnym i skutecznym zabezpieczeniu swojego komputera. „Działanie programów antywirusowych polega na nieustannym kontrolowaniu i sprawdzaniu, jakie pakiety informacji przedostają się na Twój komputer. Blokują one dostęp szkodliwego oprogramowania oraz chronią Cię przed działaniem hakerów, na przykład wtedy, gdy logujesz się na strony www, wysyłasz zdjęcia, czy ściągasz z sieci różne pliki” zauważa Tomasz Zamarlik z G Data Software. Dodatkowe wzmocnienie w postaci firewall blokuje szkodliwe połączenia przychodzące spoza sieci oraz zabezpiecza komputer przed nieautoryzowanym dostępem z zewnątrz. Zapora sieciowa zapobiega też rozprzestrzenianiu SPAM-u, blokując odwołania generowane z jednego adresu IP.

Na działanie groźnych programów nie są już tylko narażeni użytkownicy Windowsa. „Linux oraz Macintosh uznawane do tej pory za bezpieczne systemy operacyjne również doczekały się szkodliwego oprogramowania, tworzonego specjalnie pod te aplikacje” zauważa Tomasz Zamarlik. Na niebezpieczne działania przestępców narażeni są również właściciele sklepów internetowych. Korzystając z darmowych aplikacji i gotowych szablonów ściągniętych z sieci nieświadomie, pobierają złośliwe oprogramowanie, które pozwala cyberzłodziejowi włamać się do serwisu i dowolnie zarządzać jego treścią. Często wina leży także po stronie błędów, celo umieszczanych w skryptach PHP, które ułatwiają przestępcom złamanie i tak słabych zabezpieczeń aplikacji.

Jak bezpiecznie kupować w internetowych sklepach?

By zakupy online były bezpieczne należy pamiętać o stosowaniu się do kilku kluczowych zasad. Poniżej znajdziesz listę najbardziej przydatnych informacji:

  • Robiąc zakupy wybieraj duże oraz znane sklepy internetowe. Renomowane marki stosują dodatkowe systemy zapewniające bezpieczeństwo transakcji i gromadzonych danych.
  • Jeżeli obawiasz się o bezpieczeństwo transakcji w Sieci, wybieraj opcję opłaty „za pobraniem” – pieniądze przekażesz w momencie, gdy otrzymasz towar.
  • Zapytaj w swoim banku o eKartę – specjalną kartę przeznaczoną dla kupujących przez internet. Dzięki temu, że nie da się nią podjąć gotówki z bankomatu czy zapłacić za zakupy w zwykłym sklepie, zachowujesz pełną kontrolę nad swoimi finansami nawet w przypadku zagubienia, czy kradzieży karty.
  • Przestępcy szukają nowych ofiar wykorzystując ich nieuwagę i łatwowierność, często wykorzystując w tym celu różne metody socjotechniki.
  • Obecnie mechanizmy szkodników projektowane są tak, by przez określone luki programowe mogły funkcjonować na wielu różnych systemach – posiadanie Linuksa lub Mac OS nie jest więc, już gwarancją bezpieczeństwa.
  • By ustrzec się przed atakiem przestępców lub zainfekowaniem komputera szkodliwym oprogramowaniem zaleca się stosowanie dodatkowej warstwy ochrony w postaci programów antywirusowych.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E