Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

iPhone ładowany słońcem? Czemu nie!

28-05-2008, 09:33

Ciekawe rozwiązanie pozwalające na doładowywanie baterii urządzenia przenośnego energią słoneczną chce opatentować firma Apple. Nie wymaga ono żadnej dodatkowej ładowarki z panelem. Ogniwa słoneczne są umieszczone w urządzeniu, co w przypadku małej powierzchni łatwe nie jest.

Na złożone przez Apple podanie o przyznanie patentu zwrócił uwagę serwis MacRumors. Wymienieni w podaniu wynalazcy to pracownicy Apple, wśród których są inżynierowie pracujący nad iPodem.

Ładowanie urządzeń przenośnych za pomocą energii słonecznej to nic nowego. Do tej pory jednak wykorzystywano do tego celu zewnętrzne ładowarki, które posiadały panel słoneczny o odpowiednio dużej powierzchni. 

Rozwiązanie Apple opiera się na tym, aby komórki fotoelektryczne umieścić za półprzezroczystym ekranem LCD. To pozwalałoby na optymalne wykorzystanie jego powierzchni tym bardziej, że w dzisiejszych urządzeniach przenośnych ekran jest elementem stosunkowo dużym. Taka technologia mogłaby być wykorzystana w iPhonach, notebookach, odtwarzaczach itd.

W podaniu o przyznanie patentu znajduje się również wzmianka o dodatkowym panelu słonecznym na tylnej pokrywie urządzenia. Oczywiste jest jednak to, że komórki fotoelektryczne pod ekranem pozwolą na bardziej efektywne wykorzystanie energii słonecznej. Ponadto podanie o patent opisuje sposób współdziałania baterii słonecznych z określonymi komponentami urządzenia.

Bardzo podobne rozwiązanie już w roku 2001 opatentowała Motorola. Wygląda więc na to, że możliwość wykorzystania powierzchni ekranu do ładowania urządzenia będzie poważnie rozważana przez producentów.

Jeśli rozwiązanie wejdzie do użycia, prawdopodobnie pozwoli ono pracować o dłużej bez konieczności ładowania. Wątpliwe jest jednak, aby baterie słoneczne pozwoliły na całkowitą niezależność od sieci elektrycznej.


Źródło: MacRumors