Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Internetowa walka z eko-katastrofą w Zatoce Meksykańskiej

11-08-2010, 08:02

Większość z nas wykorzystuje systemy informacji geograficznej jedynie do nawigacji satelitarnej i wyszukiwania obiektów w okolicy. Tymczasem mapy GIS stanowią wsparcie w walce z katastrofą ekologiczną w Zatoce Meksykańskiej.

Wyciek ropy, będący skutkiem kwietniowej eksplozji na platformie wiertniczej Deepwater Horizon, uznawany jest za największą katastrofę ekologiczną w historii USA. Aby ułatwić wymianę informacji między różnymi organizacjami zaangażowanymi w walkę z wyciekiem, po raz pierwszy na taką skalę zintegrowano dane pozyskiwane nie tylko przez te wszystkie podmioty, ale także ochotników. W koordynacji działań kluczową rolę odgrywają dostępne przez internet systemy informacji geograficznej (GIS, ang. Geographic Information System).

>> Czytaj też: Chcesz uratować Ziemię? Skacz!

Sonda
Czy nowe technologie są w stanie uratować Zatokę Meksykńską?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

- Technologia GIS służy gromadzeniu, analizie i wizualizacji danych przestrzennych opisujących nasz świat i zachodzące w nim zjawiska – wyjaśnia Tomasz Wesołowski, dyrektor zarządzający firmy Empathy.

Dynamiczna natura katastrofy w Zatoce Meksykańskiej stanowi wyzwanie dla wielu grup, począwszy od agencji federalnych, przez władze lokalne, po branżę turystyczną. Ze skutkami wycieku aktywnie walczy obecnie dziesięć agencji federalnych, do niedawna praktycznie nie wymieniających się danymi.

Miejsce katastrofy w Zatoce Meksykańskiej
fot. - Miejsce katastrofy w Zatoce Meksykańskiej
 Aby koordynować wspólne działania, powołane zostało Połączone Dowództwo, które za pomocą systemów GIS udostępnia w internecie dane o aktualnej sytuacji. W tym celu powstał ogólnodostępny serwis RestoreTheGulf.gov przedstawiający dane istotne dla służb ratunkowych i społeczności lokalnych. Można tam znaleźć m.in. dane na temat położenia plam ropy, zamkniętych stref połowów czy zanieczyszczonych odcinków wybrzeża.

>> Czytaj też: Świńska grypa wywołuje panikę w sieci

Mapy GIS stanowią nieocenioną pomoc przy podejmowaniu decyzji – mówi Tomasz Wesołowski z Empathy. - Dane zwirtualizowane za pomocą wykresów, infografik i symboli są dużo łatwiejsze do przyswojenia. Przykładem mogą być systemy wspomagające prace służb drogowych w okresie zimowym (np. polski system IRIS) pokazujące na mapach aktualne stany dróg, pogodę czy położenie pojazdów – dodaje.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *