Internet jest zły, bo płyty Budki Suflera się nie sprzedają

19-04-2007, 13:24

Artysta-polityk Krzysztof Cugowski w czasie 31 posiedzenia Senatu RP opowiedział m. in. o tym jak wielkim zagrożeniem jest internet i jakie są doświadczenia jego zespołu z rozwiązaniami DRM. Generalnie w jego wypowiedziach dało się wyczuć dobre chęci, ale można też odnieść wrażenie, że piosenkarz nie zwrócił uwagi na kilka ważnych kwestii.

Po raz trzeci (jeśli dobrze liczę) przedstawiam na blogu redakcji DI opinię kogoś ze środowiska artystów dotyczącą kwestii internetowego piractwa i DRM. To co przedstawię czytelnikom dzisiaj będzie miało podwójne znaczenie, bo będzie to nie tylko stanowisko artysty, ale również senatora RP, czyli człowieka mającego wpływ na kształt prawa w naszym kraju.

Przede wszystkim Krzysztof Cugowski porównał internet do dawnych targowisk, na których sprzedawano pirackie płyty. Niestety czytając stenopis z posiedzenia Senatu można odnieść wrażenie, iż według wokalisty wymiana plikami przez P2P jest zjawiskiem typowo polskim. Pieśniarz-senator mówił:

Po wejściu internetu w sposób tak totalny, jak to jest w tej chwili, wszystkie prawne problemy skupiły się właśnie w internecie, dlatego że w Polsce ta sprawa jest całkowicie nieuregulowana (...) W glorii chwały ludzie pobierają pliki, nie płacą za to. Zresztą w ogóle w naszym społeczeństwie kwestia praw autorskich to jest jakaś niejasna sprawa (...) W Stanach za każdy plik płaci się kartą kredytową określoną niewielką kwotę. U nas karta kredytowa nie jest tak powszechna, może więc jakoś inaczej...

W dalszych częściach stenopisu również znajdziemy zdania, które sugerują, że P2P jest problemem naszego kraju, a w cywilizowanym świecie ludzie po prostu kupują muzykę online. Cugowski zwrócił też uwagę na to, że potrzebna jest alternatywa dla P2P, bo w przeciwnym razie Polacy zostaną z niczym...

- Może jednak równolegle spróbować znaleźć sposób, żeby ci ludzie legalnie mogli to wszystko ściągać. Bo jeżeli tak ich przyciśniemy, że oni nie będą mogli tego ściągać, to nie będą mogli w ogóle. A więc to chyba powinno równolegle działać: ścigamy, ale dajemy im narzędzie, za pomocą którego prawnie będą mogli korzystać z twórczości artystów. - przekonywał zatroskany artysta.

1  2 3 4  - 

Następny artykuł » zamknij

Inwestycje.pl także mobilnie

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031