Internet Explorer 8 RC1 już dostępny

27-01-2009, 10:34

Microsoft jest bardzo blisko wydania nowej przeglądarki. Wczoraj IE8 został udostępniony w wersji RC1. Może się ona stać wersją ostateczną, jeśli nie zostaną w niej znalezione istotne błędy.

W cyklu rozwoju oprogramowania wersja RC (ang. release candidate) to dosłownie "kandydat do wydania". Wersji RC może być kilka, ale też każda z nich może zostać uznana za wersję ostateczną i stabilną.

IE8 w wersji RC1 można już pobierać ze strony www.microsoft.com/ie8. Wydanie jest dostępne w 25 wersjach językowych, także w języku polskim. Przeznaczono je dla użytkowników Windows Vista, XP oraz Server. Użytkownicy testowych wersji systemu Windows 7 będą mieli możliwość zaktualizowania przeglądarki dopiero przy kolejnej aktualizacji Windows 7.

Twórcy IE8 na blogu IEBlog podkreślili, że obecne wydanie jest naprawdę kompletne i powinno zachowywać się, jak przystało na wersję RC. W porównaniu do poprzedniej wersji beta wprowadzono poprawki stabilności, wydajności i kompatybilności. Ulepszono też tryb InPrivate oraz wzmocniono ochronę przed clickjackingiem.

Według Microsoftu nowy IE8 ma być przeglądarką skoncentrowaną na potrzebach użytkownika i ułatwieniach w nawigacji. Według komentatorów spoza Microsoftu nowy Internet Explorer jest lepszy, bo korzysta z wielu pomysłów znanych z Firefoksa i Opery. Ekipa programistów tworząca IE informowała najpierw o ułatwieniach dla niepełnosprawnych, później o nowościach w wersji beta „plus”. Niektóre z wspomnianych przy tych okazjach funkcjonalności rzeczywiście wyglądały znajomo.

IE8 ma być również bardziej zgodny ze standardami. Oznacza to dużą zmianę w polityce Microsoftu, który do tej pory wolał tworzyć swoje niby-standardy niż stosować już wypracowane. Do tej pory obserwowano dostosowywanie się całego rynku do jednej firmy. Teraz sytuacja zaczyna się zmieniać, co niewątpliwie jest zasługą rosnącej popularności przeglądarek alternatywnych z Firefoksem na czele.


Źródło: IEBlog
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag przeglądarkitag Microsofttag Internet Explorertag IE8
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy