Internauci mają rację, ale problemów nie da się szybko rozwiązać

20-02-2008, 11:13

Problem niskich wynagrodzeń informatyków w gminach nie może być rozwiązany tylko zmianą przepisów, a jednym z głównych problemów przy wprowadzaniu otwartych rozwiązań jest przyzwyczajenie użytkowników. To niektóre z odpowiedzi na pytania internautów do Witolda Drożdża, wiceministra MSWiA, odpowiedzialnego za informatyzację kraju.

Wiceminister Witold Drożdż spotkał się na czacie z internautami wczoraj. Spotkanie trwało od godz. 13:00 do 14.30. Zadawane pytania dotyczyły m. in. problemu niskich wynagrodzeń informatyków w gminach. Jest to pytanie dość ważne, bo państwo szykuje się na informatyzację nie motywując odpowiednio specjalistów.

Przedstawiciel MSWiA stwierdził jedynie, że problem wynagrodzeń specjalistów, w tym informatyków, dotyczy całej administracji. Dodał, że ma świadomość istotnych różnic w wynagrodzeniach informatyków pracujących w urzędach i tych zatrudnionych w sektorze prywatnym. Nie podał jednak żadnego rozwiązania problemu. Jak stwierdził – nie można go rozwiązać prostą zmianą przepisów lub odgórnym zaleceniem.

Również przy innych pytaniach Witold Drożdż przyznawał internautom racje w ich spostrzeżeniach, ale nie podawał żadnych sposobów lub przybliżonych dat rozwiązania problemów. Przyznał między innymi, że obecna instrukcja kancelaryjna była pisana z myślą o dokumentach papierowych i wymaga aktualizacji. Nie wiadomo jednak kiedy można się tej aktualizacji spodziewać, ani jakie będą zmiany...

Wiceministra pytano również o ewentualne wdrażanie otwartych rozwiązań, takich jak Linux i OpenOffice. Polityk podobnie jak we wcześniejszych wywiadach powtórzył, że zgodnie z jego rozumieniem neutralności technologicznej rozwiązania typu open source są tylko jedną z dostępnych możliwości, która - jego zdaniem - nie zawsze jest tańsza. Dodał też, że wybór odpowiedniego oprogramowania powinien być dokonywany na poziomie lokalnym, "bez żadnych dogmatycznych założeń".

Zapytany o przeszkody we wprowadzaniu otwartych rozwiązań Drożdż odpowiedział, że są nimi głównie względy historyczne (już wdrożone systemy), oraz przyzwyczajenie użytkowników.

Sonda
Jak oceniasz Witolda Drożdża, wiceministra odpowiedzialnego za informatyzację
  • Wyprowadzi informatyzację na prostą
  • Kompetentny, ale nic nie zmieni
  • Niekompetentny
  • Trudno ocenić na tym etapie
wyniki  komentarze

W trakcie czatu padały pytania dotyczące także bardziej szczegółowych problemów. Jeden z internautów spytał o to, czy nie da się wymusić na urzędach miejskich publikacji dokumentów w formatach zgodnych z normami ISO np .odt czy .pdf, aby zapewnić prawidłowy podgląd i wydruk. Drożdż odpowiedział, że np. format MS Document (nie dający takiej gwarancji) jest obecnie dopuszczany przez przepisy rozporządzenia, ale niebawem powinien nastąpić przegląd aktualności tego rozporządzenia.

Z zapisu czatu możemy się również dowiedzieć, że urzędy gmin z dniem 1 maja br. powinny założyć skrzynkę podawczą i jest to wymagane od nich minimum, które można wykonać bezpłatnie na platformie ePUAP. Nałożony na gminy obowiązek nie obejmuje jednak konieczności wprowadzania obiegu e-dokumentów wewnątrz urzędu.

Jeśli chodzi o skrzynkę podawczą, MSWiA nadal zakłada, że zacznie ona działać na początku kwietnia br. Na platformie ePUAP uruchomione zostanie również centralne repozytorium wzorów dokumentów.

Zapis czatu jest dostępny w Serwisie Samorządowym PAP.


Następny artykuł » zamknij

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy