Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Internauci chcą zaostrzenia kar za napaść na policjanta

17-03-2010, 13:43

Aż dwóch na trzech ankietowanych internautów popiera zaostrzenie kar za napaść na policjanta – wynika z sondażu GG Opinion Detector. Jednocześnie jednak internauci w ograniczonym stopniu ufają policjantom i wydają się nie wierzyć całkowicie w ich uczciwość.

Obecnie planowana jest zmiana polskiego kodeksu karnego, która przewiduje nawet karę dożywocia za napaść na policjanta. W ramach ogólnopolskiego sondażu GG Opinion Detector zadano internautom pytania o ich opinie na ten temat.

Opinie internautów na temat zaostrzenia kary za napaść na policjanta
fot. - Opinie internautów na temat zaostrzenia kary za napaść na policjanta

Pierwsze zadane w sondażu pytanie brzmiało: "Czy popierasz takie zaostrzenie kary?". Aż 37,6% wszystkich internautów odpowiedziało, że "zdecydowanie tak", a 29,8% odpowiedziało "raczej tak". Ogółem więc dwie trzecie badanych popiera zaostrzenie kar. Poparcie jest silniejsze wśród mężczyzn niż wśród kobiet. Co ciekawe, poparcie rośnie wraz z wiekiem. Najmniejsze poparcie da się zaobserwować wśród osób w wieku 15-24, a największe wśród osób w wieku 40+.

Ankietowanych spytano także o zaufanie, jakim darzą policjantów. Tylko 3,8% respondentów odpowiedziało, że ufa zdecydowanie, a 55,4% "raczej ufa". W najmniejszym stopniu stróżom prawa ufają kobiety (w tej grupie zanotowano 25,8% odpowiedzi "zdecydowanie nie" i 18,1% odpowiedzi "raczej nie"). Biorąc pod uwagę grupy wiekowe, można powiedzieć, że najbardziej ufają policjantom osoby najstarsze.

Uczciwość policjantów w opiniach internautów
fot. - Uczciwość policjantów w opiniach internautów

Trzecie pytanie brzmiało "Czy Twoim zdaniem policjanci są uczciwi?". Tutaj "zdecydowanie tak" odpowiedziało tylko 1% badanych. Odpowiedź "raczej tak" wybrało za to 46,4% respondentów. Znów wśród osób nie przekonanych do policjantów było najwięcej kobiet (co czwarta zdecydowanie nie wierzy w uczciwość funkcjonariuszy).

Badanie zrealizowano na panelu internautów GG Network S.A. w ramach projektu GG Opinion Detector. W sondażu wzięło udział 513 osób. Była to próba losowo-kwotowa, reprezentatywna dla internautów ze względu na wiek, płeć, wykształcenie i wielkość miejscowości zamieszkania.

>>> Czytaj także: Nasza Klasa i GG będą konkurować z PBI i Megapanelem« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031