Inteligentny dom – czy zabezpieczamy się przed niechcianymi gośćmi?

03-09-2015, 04:13

Według danych policji w 2014 roku w Polsce doszło do 106 900 kradzieży z włamaniem. Mimo to większość badanych deklaruje, że nie korzysta z rozwiązań pozwalających zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed włamywaczami.

Czy podejmujemy jakiekolwiek działania mające na celu ochronę naszego mienia? Jak wielu z nas korzysta z nowoczesnych urządzeń takich jak alarmy czy kamery? Czy zwiększamy swoją czujność w czasie dłuższych wyjazdów? Specjaliści z Okazje.info zebrali dane, które pozwoliły udzielić odpowiedzi na te pytania.

W wakacje, w czasie długiego weekendu, w święta, które spędzamy u rodziny, a także w środku nocy, gdy smacznie śpimy – nasze mieszkania i domy narażone są na atak złodziei. Są oni coraz sprytniejsi i dlatego bardzo często obserwują wcześniej wybraną posesję, poznając zwyczaje jej właścicieli. Tymczasem dzisiaj bardzo łatwo utrudnić lub uniemożliwić włamywaczowi dostanie się do naszego domu lub mieszkania. Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych, już nie tak drogich jak kiedyś urządzeń, dzięki którym my i nasz dobytek będziemy znacznie bezpieczniejsi. Zebrane dane pokazują jednak, że niestety większość badanych nie decyduje się na instalacje tego typu rozwiązań w swoim domu lub mieszkaniu. Dlaczego rezygnujemy z tych możliwości?

 

Sąsiedzka pomoc w cenie

Analiza wykazała, że opuszczając dom lub mieszkanie na dłuższy czas, wolimy poprosić o pomoc sąsiadów. Taką odpowiedź, w badaniu przeprowadzonym przez agencję badawczą Zymetria na zlecenie Grupy Okazje, wskazało 53% respondentów.

Z kolei 35% jest bardziej przezorna i decyduje się ubezpieczyć swój dobytek na wypadek włamania.

Sporo, bo 22% ankietowanych inwestuje także w antywłamaniowe okna i drzwi.

Tak dużym zainteresowaniem nie cieszą się jednak nowoczesne rozwiązania, takie jak alarmy czy kamery. Zabezpieczenie swojego domu podczas wyjazdu za pomocą pierwszego z urządzeń zadeklarowało jedynie 13% ankietowanych, natomiast monitoring planowało wykorzystać tylko 9% z nich.

 

Mądry Polak po szkodzie

Włamanie do domu lub mieszkania i kradzież cennych rzeczy jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem dla właściciela, które często wpływa negatywnie nie tylko na zasoby jego portfela, ale i pozostawia uszczerbek na zdrowiu. Wielu z nas nie decyduje się jednak zabezpieczyć swojego dobytku poprzez wykorzystanie, dzisiaj już szeroko dostępnych i niedrogich, nowoczesnych rozwiązań. Może wynikać to z faktu, że 68% ankietowanych nie doświadczyło w swoim życiu nieprzyjemności w postaci włamania i kradzieży do swojego domu lub posesji sąsiada. Nie bądźmy jednak przysłowiowymi „mądrymi Polakami po szkodzie” i już zawczasu pomyślmy o bezpieczeństwie swoim, bliskich i naszego domu.


Źródło: Okazje.info
Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.