Merlin: po książkę tradycyjną sięga 68% czytelników

03-09-2015, 04:21

Jak wynika z raportu „Pokaż jak czytasz”, przygotowanego przez Merlin.pl, 55% osób, które deklarują się jako czytelnicy, sięga po książkę codziennie, a 38% z nich robi to kilka razy w tygodniu. Co ciekawe, aż 95% respondentów twierdzi, że tradycyjna książka nigdy nie wyjdzie z użycia. Lekturę w takiej postaci wybiera aż 68% badanych, a niemal co trzeci sięga po książkę w dwóch formach – drukowanej i elektronicznej.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


- Ciekawym zjawiskiem jest to, że pomimo tak dynamicznej cyfryzacji i rosnącego zaangażowania konsumentów w wirtualne media oraz nośniki treści, po tradycyjną książkę wciąż sięga wiele osób – deklaruje to aż 68% użytkowników Merlin.pl. 28% osób wskazuje, że czyta zarówno wydania drukowane, jak i elektroniczne. Wydaje się więc, że możemy być spokojni o przyszłość tradycyjnej książki. Należy jednak pamiętać, że ogólny stan czytelnictwa w Polsce nadal jest na niskim poziomie. Z danych Biblioteki Narodowej wynika, że w ubiegłym roku aż 19 milionów Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Konieczne są zatem dalsze działania propagujące czytelnictwo – komentuje Marta Jac, kierownik działu Książki w Merlin.pl.

formy lektury

W badaniu Merlin.pl zapytano także o możliwe przyczyny niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce. Respondenci najczęściej wskazywali m.in. na brak potrzeby czytania (47%), inne pasje (35%), program i specyfikę polskiej szkoły (37%), a także na brak czasu (31%).

Jak zdaniem osób, które czytają można zwiększać odsetek Polaków regularnie sięgających po książkę? Raport „Pokaż jak czytasz” wykazuje, że zdaniem czytających konieczna jest zarówno szeroka promocja czytelnictwa, zaangażowanie mediów oraz głośne kampanie. Niezwykle istotne jest również umiejętne zaszczepianie pasji do czytania już od najmłodszych lat. W rozwijaniu zamiłowania do książek dużą rolę mają odgrywać rodzice, szkoła, a także angażująca i ciekawa lista lektur.

Według raportu „Pokaż jak czytasz” czytelnicy najczęściej kupują książki za pośrednictwem sklepów internetowych (83%). Z tradycyjnych księgarni korzysta 44% badanych, w antykwariatach robi zakupy 22% respondentów, a w supermarketach tylko 20% przepytanych osób. Aż 95% ankietowanych uważa, że tradycyjne książki nigdy nie wyjdą z użycia – wybiera je 68% osób, podczas gdy zarówno z e-booków, jak i książki w wersji drukowanej korzysta 28% respondentów.

***

Źródło: Badanie zostało przeprowadzone techniką ankietową, za pośrednictwem strony AnkietaPlus.pl, wśród klientów Merlin.pl, w maju 2015 roku. W badaniu wzięło udział 1013 osób.


Następny artykuł » zamknij

Windows 7 wciąż liderem


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


Tematy pokrewne:  

tag Merlin.pltag książkitag czytelnictwotag czytanie
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.