Intel idzie na rekord

20-10-2011, 07:22

Rekordowe przychody i zysk netto to efekt przede wszystkim bardzo silnego i stale rosnącego zapotrzebowania na produkty firmy ze strony rynku komputerów osobistych.

Intel, lider rynku procesorów, opublikował wyniki finansowe za trzeci kwartał 2011 roku. Firma ma bardzo poważne powody do radości. Przychody wyniosły 14,2 mld USD, o 28 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zysk operacyjny wzrósł o 16 proc., do poziomu 4,8 mld USD, podobnie jak zysk netto, który wyniósł 3,5 mld USD. Każda akcja przyniosła zysk o wartości 65 centów, co jest wartością o 25 proc. wyższą niż w trzecim kwartale roku 2010.

Czytaj także: Intel kupił producenta mobilnej nawigacji

Gdy bliżej przyjrzymy się strukturze przychodów, okaże się, że spada znaczenie procesorów z linii Atom - ich sprzedaż przyniosła Intelowi 269 mln USD, o 32 proc. mniej niż rok wcześniej. Aż o 22 proc. wzrosły przychody w dziale komputerów osobistych, wyniosły one 9,4 mld USD. Jest to dowód na to, że producent świetnie sobie radzi na tym rynku i to pomimo raczej skromnych wyników sprzedażowych samych komputerów - według IDC w trzecim kwartale nastąpił wzrost o 3,6 proc.

Firma wydała 4,2 mld USD na badania i rozwój, a także na administrację i sprzedaż. Była to kwota niższa niż się spodziewano. Wyższa natomiast okazała się efektywna stawka podatku dochodowego - 29 zamiast 28 proc. Intel wykorzystał także 4 mld USD celem wykupu własnych akcji.

Czytaj także: Intel i Google razem...

W czwartym kwartale, tradycyjnie najlepszym, Intel chce osiągnąć przychody w przedziale 14,2-15,2 mld USD i marżę na poziomie 65 proc. (w Q311 wyniosła 63,4 proc.). 4,3 mld USD firma zamierza wydać na badania, rozwój, sprzedaż i administrację.

Inwestorzy pozytywnie zareagowali na wieści z Santa Clary, gdzie Intel ma swoją siedzibę. Podczas wczorajszej sesji w Nowym Jorku kurs akcji firmy wzrósł o 3,59 proc., do poziomu 24,24 USD. Dzisiejsze otwarcie także zapowiada się na plusie, jednak już o wiele skromniejszym - na godzinę 7.20 czasu środkowoeuropejskiego wzrost powinien wynieść 0,12 proc.

Wszystkie dane zgodne z US GAAP.


Następny artykuł » zamknij

eBay PayPalem stoi

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy