Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Integracja systemu ERP ze sklepem internetowym - kiedy powinieneś pomyśleć o integracji?

28-07-2022, 21:33

Integracja systemu ERP ze sklepem internetowym pozwala na ujednolicenie procesów informatycznych w firmie. Dzięki temu za pomocą jednego programu, składającego się z kilku modułów można kontrolować najważniejsze procesy w przedsiębiorstwie, w tym sprzedaż, zakupy czy wysyłkę towarów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych sklepów internetowych, ale korzyści z wdrożenia systemu klasy ERP widoczne są w każdej firmie, niezależnie od skali jej działalności.

Integracja systemu ERP ze sklepem internetowym – kiedy powinieneś pomyśleć o integracji?

Najczęstsze problemy wynikające z braku integracji

Integracja systemu ERP z e-sklepem umożliwia efektywniejsze zarządzanie firmą i pozwala na uniknięcie wielu problemów. Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku braku zintegrowanego programu do zarządzania przedsiębiorstwem. Konsekwencje tego mogą być bardzo dotkliwe i z reguły prowadzą między innymi do:

  • problemów z obsługą zamówień,
  • nieprawidłowych stanów magazynowych,
  • opóźnień w aktualizacji informacji o produktach,
  • utrudnionego dostępu do analiz i raportów sprzedażowych.

Problem z obsługą zamówień

Jedną z głównych korzyści integracji programów sprzedażowych klasy ERP ze sklepem www jest sprawniejsza realizacja zamówień. System pozwala na pobieranie zleceń bezpośrednio ze sklepu, śledzenie ich statusów czy obsługę różnych form płatności.

W rezultacie przesyłki szybciej trafiają do klientów i znacznie zmniejsza się ryzyko pomyłki. Przekłada się to na dobre opinie klientów i pozytywny wizerunek firmy. Natomiast w przypadku, gdy system ERP nie jest połączony ze sklepem internetowym, mogą pojawiać się problemy ze sprawną obsługą zamówień.

Pracownicy sklepu często muszą sprawdzać informacje w kilku programach sprzedażowych i magazynowych, co wydłuża proces dostarczenia towaru. Ponadto dane znajdujące się w różnych systemach nie zawsze się zgadzają. Brak integracji sklepu z systemem ERP może więc prowadzić do opóźnień w dostawach oraz większej liczby reklamacji.

Problemy z aktualnym stanem magazynowym

W sytuacji, gdy program magazynowo-handlowy nie jest zintegrowany ze sklepem, przyjęcia i wydania towarów muszą być dokonywane oddzielnie w obydwu systemach. Powoduje to dodatkowe komplikacje i ryzyko rozbieżności między stanami magazynowymi.

Dlatego może się okazać, że klient, po złożeniu zamówienia, nie otrzyma towaru, bo nie będzie on fizycznie dostępny. Wyjściem z sytuacji może być częstsze przeprowadzanie inwentaryzacji, ale to z kolei pociąga za sobą dodatkowe koszty. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest zintegrowanie sklepu z systemem ERP i automatyczna ewidencja towarów.

Aktualizacja informacji o produktach jest utrudniona

Brak integracji powoduje konieczność tworzenia opisów produktów na wszystkich platformach sprzedażowych z jakich korzysta sklep, na przykład Amazon, Allegro lub Ceneo. Jest to bardzo czasochłonne, ponieważ trzeba się logować w kilku miejscach i aktualizować dane.

Dodatkowo zwiększa się prawdopodobieństwo pomyłki, dlatego mogą pojawić się błędy w opisach lub nieaktualne dane na temat produktów.

Dowiedz się więcej czym są systemy ERP. Wszystko o działaniu systemów ERP.

Utrudniony dostęp do analiz i raportów sprzedażowych

Kolejną niedogodnością jest utrudniony dostęp do analiz i kłopoty z tworzeniem raportów. Jeśli sklep online korzysta z różnych oprogramowań kasowych, magazynowych i handlowych, z każdego z nich musi oddzielnie generować zestawienia. Problemem jest również przetwarzanie pozyskanych danych i wyciąganie z nich konkretnych wniosków.

Najczęściej wymaga to żmudnej pracy, filtrowania informacji oraz dokonywania złożonych obliczeń. Nie każdy właściciel sklepu będzie również w stanie przeprowadzić taką analizę samodzielnie, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Wdrożenie ERP i integracja ze sklepem internetowym to klucz do dalszego rozwoju

Wszystkich wymienionych wyżej problemów można uniknąć wdrażając oraz integrując ERP ze sklepem online. NMI ERP, jako certyfikowany partner firmy Microsoft, specjalizuje się we wdrożeniach zintegrowanych systemów informatycznych między innymi w przedsiębiorstwach z branży e-commerce.

Właścicielom sklepów proponuje nowoczesne oprogramowanie klasy ERP – Dynamics 365 Business Central. Jest ono w pełni dostosowane do potrzeb konkretnej firmy, ponieważ jego wdrożenie poprzedza szczegółowa analiza działalności przedsiębiorstwa.

Dlatego klient otrzymuje optymalne rozwiązanie i płaci wyłącznie za moduły lub funkcje, które są mu potrzebne do rozwoju firmy. System jest również łatwo skalowalny, dlatego można go późnej rozszerzyć o dodatkowe elementy.

Ponadto wdrożenie systemu ERP pozwala na:

  • rozwój sprzedaży zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych,
  • integrację z platformami marketplace,
  • wygodną obsługę wszystkich procesów z jednego miejsca.

Możesz rozwijać sprzedaż online i w sklepach stacjonarnych

System ERP dedykowany jest dla różnych branż i modeli sprzedaży. Dlatego może być wdrożony nie tylko w sklepie internetowym, ale również stacjonarnym. Ułatwia sprawowanie kontroli nad wszystkimi procesami w firmie, przyczyniając się do redukcji kosztów i zwiększenia obrotów.

Integracja z platformami marketplace

Dzięki integracji z popularnymi platformami typu marketplace skraca się czas wykonania danej operacji. Wszystkie transakcje są odpowiednio zabezpieczone, a w razie ewentualnych problemów możesz liczyć na pomoc konsultantów z NMI ERP.

System pozwala między innymi na przesyłanie zamówień, tworzenie opisów, przesunięcia towarów, sprawdzanie stanów magazynowych czy generowanie raportów. Oprogramowanie można w dowolny sposób konfigurować i dostosowywać do bieżących potrzeb.

Wygodna obsługa wszystkich procesów z jednego miejsca

Dzięki integracji z programami magazynowymi, sprzedażowymi czy księgowymi wszystkimi procesami w firmie można zarządzać z jednego miejsca. To duża wygoda, bezpieczeństwo i oszczędność czasu. Nie trzeba bowiem wprowadzać tych samych danych kilka razy w różnych programach.

Właściciel firmy może w większym stopniu skupić się na jej rozwoju, ponieważ sprawami technicznymi zajmują się wykwalifikowani konsultanci z NMI ERP. Integracja systemu ERP ze sklepem szybko przekłada się na wzrost sprzedaży i poprawę wyników finansowych przedsiębiorstwa.
Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx
Tematy pokrewne:  

tag sklep internetowytag ERPtag ecommercetag e-commerce« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031