Integer odpiera ataki Poczty Polskiej

20-08-2010, 10:03

Do 2013 roku alternatywni operatorzy nie mają prawa obsługiwać przesyłek do 50 g. Jak jednak opisuje Puls Biznesu, do listów doklejane są kartoniki i kawałki metalu, by obejść zarządzenia UKE. Poczta Polska zażądała kilkadziesiąt milionów złotych odszkodowania od Grupy Integer.

Integer zapewnia, że nie otrzymał od Poczty Polskiej żadnej korespondencji. W związku z tym nie może w obecnej sytuacji odnieść się merytorycznie do ewentualnych żądań operatora narodowego, przedstawionych w na łamach Pulsu Biznesu.

>> Czytaj też: Poczta Polska odzyskuje klientów

Sonda
Rynek pocztowy powinien być uwolniony:
  • Już teraz
  • W 2011
  • W 2013
  • W ogóle nie powinien być uwalniany
wyniki  komentarze

Zarząd Integer.pl zapewnia – podtrzymując swoje stanowisko z grudnia 2008 roku – że spółki należące do Grupy, w tym InPost, działają zgodnie z obowiązującym prawem. Świadczenie usług pocztowych przez niezależnego operatora pocztowego InPost odbywało się na podstawie obowiązującej w latach 2006-2008 interpretacji art. 47 ust. 2 Prawa pocztowego. Zgodnie z nią przyjęcie, przemieszczenie i doręczenie przez operatora przesyłki obciążonej przez jej nadawcę nie stanowi naruszenia stosownych przepisów. UKE podczas prowadzonych kontroli w latach 2006-2008 nie zgłosiło zastrzeżeń ani uwag do sposobu działania spółki.

Integer.pl – po opublikowaniu przez UKE nowej wykładni Ustawy Prawo pocztowe w sierpniu i październiku 2008 – mając na względzie prawidłowe funkcjonowanie na rynku usług pocztowych, skonstruował proces logistyczny w taki sposób, by spełniał on wymogi określone stosownymi przepisami. Tym samym spółki należące do Grupy uznały nową interpretację prawa za obowiązującą, a prowadzona przez nie działalność jest zgodna z aktualną interpretacją Prawa pocztowego. Pozytywny efekt zmian wdrożonych przez spółkę potwierdziła kontrola UKE w styczniu i lutym 2009 roku: „W wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono, że Operator usunął nieprawidłowości w terminie określonym w decyzji”.

Firma podkreśla, że art. 46 Prawa pocztowego gwarantuje Poczcie Polskiej – jako jedynemu podmiotowi działającemu na rynku – możliwość doręczania korespondencji o wadze do 50 g bez konieczności pobierania przy tym dodatkowej opłaty od klientów. Pełna liberalizacja rynku pocztowego nastąpi w Polsce - zgodnie z opracowywaną przez Parlament Europejski III Dyrektywą Pocztową - dopiero w 2013 roku. Do tego czasu niezależni operatorzy pocztowi, w tym InPost, uprawnieni są do doręczania adresowych przesyłek pocztowych, ale w wypadku korespondencji do 50 g cena minimalna, której muszą żądać, jest 2,5 razy wyższa od ceny Poczty Polskiej za list priorytetowy w najniższej kategorii wagowej. W praktyce oznacza to nierówne zasady konkurowania z operatorem narodowym, będącym monopolistą w zakresie doręczania przesyłek do 50 g.

>> Czytaj też: UKE: Poczta Polska musi odpowiadać za opóźnienia

Integer wierzy, że rok 2013 jest ostateczną datą uwolnienia rynku pocztowego, bowiem jego liberalizacja przyczyni się do zwiększenia liczby operatorów, którzy na podobnych warunkach mogliby świadczyć usługi w zakresie nadawania korespondencji. Liberalizacja rynku w Polsce bez wątpienia wpłynie także na konkurencyjność w zakresie cen oraz poprawę jakości świadczonych usług i - co za tym idzie – większe korzyści dla klientów.

Jeżeli okaże się, że Poczta Polska swym postępowaniem narusza i podważa dobre imię oraz wiarygodność i wysoką pozycję giełdową spółek należących do Grupy Integer, jej zarząd i główni akcjonariusze zapowiadają podjęcie wszelkich stosownych działań, w tym dostępnych środków prawnych, w celu ochrony interesów całej Grupy.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930