Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Instytucje finansowe wydają więcej na bezpieczeństwo informacyjne

16-08-2010, 13:52

Globalne instytucje finansowe przywiązują coraz większą wagę do poprawy swojego bezpieczeństwa informacyjnego i są gotowe przeznaczyć na to duże fundusze. Z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte wynika, że w porównaniu z ubiegłym rokiem 46% badanych firm zwiększyło swoje budżety przeznaczone na poprawę ochrony informacji.

robot sprzątający

reklama


W ankiecie przeprowadzonej przez Deloitte wzięło udział ponad 350 głównych instytucji finansowych z całego świata. Respondenci zajmujący się bezpieczeństwem informacji odpowiadali na pytania dotyczące ochrony danych. Wnioski płynące z obecnej edycji badania różnią się od poprzednich, ponadto tegoroczne studium zdaje się podtrzymywać teorię, że nadszedł moment przełomowy.

>> Czytaj też: Cisco: Firmy muszą zmienić swoje podejście do bezpieczeństwa

Firmy coraz silniej kładą nacisk na usprawnienie narzędzi – zarówno legislacyjnych, jak i technicznych oraz organizacyjnych, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych. Respondenci deklarują, że projekty tego typu będą jednymi z priorytetów na nadchodzące 12 miesięcy. Po raz pierwszy widać także czynne zaangażowanie firm masowo wdrażających nowe technologie, nie czekając, aż zrobią to inni.

- Okazuje się, że firmy już nie chcą jedynie naśladować dobrych praktyk – chcą je współtworzyć, wyznaczając nowe trendy w ochronie informacji - podkreśla Jakub Bojanowski, Partner w Dziale Zarządzania Ryzykiem Deloitte.

Sonda
Czy twoja firma wydaje w tym roku więcej na bezpieczeństwo?
  • Tak
  • Nie
  • Trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Rosnące zaangażowanie firm w poprawę bezpieczeństwa wynika także z analizy wysokości środków finansowych przeznaczonych na tego typu projekty. Po raz pierwszy w historii badania najniższy odsetek (36%) respondentów stwierdził, że podstawową przeszkodą w zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa informacji jest "brak budżetu". W poprzednim roku było to 56%. Wprawdzie głęboki kryzys ekonomiczny dopiero się zakończył i nadal tnie się wiele wydatków, ale budżety przeznaczone na odpowiednie zabezpieczenie systemów informatycznych nie tylko się nie kurczą, ale wręcz rosną.

Wśród pięciu czołowych inicjatyw związanych z poprawą bezpieczeństwa znalazło się także przestrzeganie zasad bezpieczeństwa informatycznego (audyt wewnętrzny/zewnętrzny), co dowodzi rosnącego zainteresowania regulacją i przepisami prawnymi.

- Polskie firmy również aktywnie włączyły się w spełnianie wymagań regulatorów w zakresie ochrony danych. Regulacje prawne i branżowe, także te dotyczące bezpieczeństwa płatności elektronicznych, będą miały znaczny wpływ na kluczowe inicjatywy podejmowane przez polskie instytucje finansowe w tym i następnym roku – podkreśla Cezary Piekarski, Manager w Zespole Zarządzania Ryzykiem Deloitte.

>> Czytaj też: Firmy znów inwestują w e-bezpieczeństwo

Z tegorocznej edycji badania wynika również, że poszerza się definicja danych, o których bezpieczeństwo należy szczególnie dbać. Ponad połowa respondentów przyznała, że informacje w formie materialnej, np. na wydruku, również wchodzą w zakres odpowiedzialności kierownictwa za bezpieczeństwo danych.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *