Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Imitacja deski elewacyjnej czy prawdziwe drewno? Co wybrać?

25-02-2022, 08:02

Szukasz pomysłu na efektownie prezentującą się i trwałą elewację budynku? Zastanawiasz się co lepiej wybrać – imitację deski elewacyjnej czy naturalne drewno? Które rozwiązanie będzie praktyczniejsze, łatwiejsze w utrzymaniu i na dodatek pomoże racjonalnie zoptymalizować wydatki na remont? Jeśli stoisz przed takimi dylematami, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Imitacja deski elewacyjnej czy prawdziwe drewno? Co wybrać?

Trendy w aranżacji elewacji budynków

Trendy w projektowaniu elewacji budynków jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych zmieniają się nieustannie. Dziś ściany pokryte jedynie tynkiem odchodzą do lamusa. Modnym rozwiązaniem, polecanym przez architektów i projektantów, jest natomiast łączenie materiałów o różnej strukturze. Dzięki temu elewacje domów zyskują unikatowy wygląd. 

Szczególną popularnością cieszy się obecnie kamień, drewno, chrom i szkło. Z połączenia tych materiałów uzyskać można ciekawe zestawienia aranżacyjne, przez co fasady budynków nie są już tak jednorodne, jak jeszcze kilka lat temu. Te pokryte kamieniem czy cegłami w połączeniu z tynkiem nabierają nieco bardziej surowego, industrialnego sznytu. Z kolei te pokryte drewnem czy imitacją desek – ciepłego i harmonizującego z naturą wyglądu.

Imitacja deski elewacyjnej czy naturalne drewno na elewacji – co wybrać?

Jeśli stoimy przed koniecznością wyboru materiału na elewację domu, warto wziąć pod uwagę naturalnie prezentujący się materiał w postaci drewna czy imitacji deski elewacyjnej. Każdy z tych rodzajów oklein ściennych ma swoje plusy i minusy. 

W przypadku naturalnego drewna musimy mieć świadomość, że jest to materiał podatny na działanie czynników atmosferycznych. Wilgoć, nadmierna operacja słońca, mrozy czy ekspozycja na północ mogą wpływać na jego pierwotne walory. Jak dobrze bowiem wiemy „drewno pracuje”. Może się rozsychać, pękać lub nabrzmieć od wody. Często spotykanym problemem w przypadku złej impregnacji drewna jest również jego stopniowa destrukcja wynikająca z wniknięcia grzybów oraz tendencje do porastania mchem, gdy stosowane jest na elewacji od strony północnej lub w miejscu znacznego zacienienia. Drewniane elewacje muszą być również systematycznie poddawane renowacji, co zwiększa znacząco koszt ich utrzymania wobec i tak już stosunkowo drogiej inwestycji ze względu na stale rosnące ceny drewna.

Alternatywą dla naturalnego drewna jest imitacja deski elewacyjnej. Choć wyglądem łudząco materiał ten przypomina sosnę czy dąb, to jednak wykonany jest ze styropianu, kompozytu lub sztucznego tworzywa i pokryty warstwą zaimpregnowanej na wybrany z palety RAL szpachli. Co istotne, imitacja deski elewacyjnej montowana jest do fasady budynku na klej, a z racji jej parametrów produkcyjnych, można ją w szybki i prosty sposób dociąć według potrzeb. Zaletą tego rozwiązania jest również odporność na działanie zmiennych czynników atmosferycznych oraz łatwość dopasowania kolorystyki do stolarki okiennej i drzwiowej.

Zobacz imitację desek elewacyjnych firmy Wolszon - https://wolszon.pl/deska.html

Imitacja deski elewacyjnej na elewacji – dlaczego warto?

Imitacja deski elewacyjnej jest to niezwykle dobrze prezentujący się materiał na fasady budynków, który charakteryzuje się także trwałością i unikalnym designem. Z tego względu jest coraz chętniej i częściej wybierany jako element dekoracyjny na elewację domów jednorodzinnych, bloków czy budynków komercyjnych. 

Imitacja deski na elewacji ma jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę. Wraz z upływem lat nie odbarwia się i może być położona na stary tynk. Dzięki temu materiał ten idealnie nadaje się do metamorfoz już gotowych elewacji, gdyż z racji cienkości, może być przyklejany do tynku bez konieczności uprzedniego usuwania starego podłoża. 

Co zatem wybrać – imitację deski na elewację czy naturalne drewno? Wszystko tak naprawdę zależy od naszych preferencji, ilości czasu, który możemy poświęcić na opiekę nad utrzymaniem fasady budynku w dobrym stanie oraz zasobności portfela. Po rozpatrzeniu wszystkich „za” i „przeciw” z pewnością wybierzemy optymalne dla naszych potrzeb rozwiązanie.

Ostatnie artykuły:

fot. WWFTematy pokrewne:  

tag nolstag imitacja deski elewacyjnejtag apm3tag Amin12