IDC: Apple rośnie o 128,4 proc.

05-02-2012, 13:12

Nokia radzi sobie coraz gorzej, szybko goni ją Samsung. Z kolei Apple wskakuje na trzecie miejsce dzięki świetnej sprzedaży iPhone'a.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Ostatni kwartał 2011 roku był całkiem udany dla producentów telefonów komórkowych. Mimo słabego popytu na mniej zaawansowane urządzenia, udało się osiągnąć wzrost sprzedaży na poziomie 6,1 proc. Nabywców w tym okresie znalazło 427,4 mln telefonów komórkowych, z czego najwięcej miało logo Nokii. Fiński producent dalej dominuje w zestawieniu przygotowanym przez IDC, jednak jego przewaga systematycznie maleje. W ciągu roku sprzedaż Nokii zmalała o 8,2 proc., osiągając w ostatnim kwartale poziom 113,5 mln komórek. Udział firmy skurczył się z 30,7 do 26,6 proc. Dobrze przyjęte zostały modele z serii Lumia oraz Asha, jednak ich wpływ na ogólny wynik był wciąż niewielki.

Czytaj także: Restrukturyzacja Nokii obniży jej tegoroczne zyski

Na drugim miejscu umocnił się Samsung Electronics, którego sprzedaż wzrosła rok do roku o 20,9 proc., do poziomu 97,6 mln urządzeń. Firma zyskała także 2,8 pkt proc. udziału w rynku - teraz należy do niej 22,8 proc. IDC zauważa, że na sukces firmy zapracowały przede wszystkim smartfony Galaxy S II, Galaxy Note, Galaxy Nexus, a także zwykłe komórki z serii Galaxy Ace oraz Galaxy Y, jak również urządzenia pracującej na systemie Windows Phone - Focus Flash i Focus S. Samsungowi po raz pierwszy udało się także przebić barierę 90 mln urządzeń sprzedanych w jednym kwartale.

Na trzecie miejsce wskoczyła firma Apple, której sprzedaż wzrosła aż o 128,4 proc. i jest to zdecydowanie najlepszy wynik. Liczba sprzedanych iPhone'ów w ciągu roku zwiększyła się z 16,2 do 37,0 mln, a udział w rynku z 4,0 do 8,7 proc. Z podium spadła firma LG Electronics, która jest drugą i ostatnią z pierwszej piątki, której sprzedaż spadła - wyniosła ona 17,7 mln, co oznacza spadek o 42,2 proc. Chiński producent ZTE zajmuje piąte miejsce - sprzedaż wzrosła o 8,9 proc., a udział w rynku zwiększył się symbolicznie o 0,1 pkt proc., osiągając 4,0 proc.

Czytaj także: Amerykański rząd z własną wersją Androida

W przypadku danych za cały rok kolejność producentów wygląda identycznie. Sprzedaż wzrosła o 11,1 proc. i wyniosła 1,55 mld urządzeń. Największym wzrostem pochwalić się może Apple (96,2 proc.), a największy spadek stał się udziałem LG Electronics (-24,5 proc.). Nokia utrzymała pozycję lidera, jednak jej sprzedaż spadła o 7,9 proc. Dystans do Samsunga wyraźnie się zmniejszył - z 12,5 do 5,7 proc.

W Europie Zachodniej spadła sprzedaż zwykłych telefonów komórkowych, która nie została zrównoważona wzrostem w przypadku smartfonów. Świetne wyniki zanotowały Apple oraz Samsung, podczas gdy dla Nokii był to kolejny trudny okres. Z kolei Europa Środkowa, Bliski Wschód oraz Afryka pochwalić się mogły dwucyfrowym wzrostem, głównie dzięki rosnącej sile Samsunga.

W Ameryce Północnej na wynikach zaważyła głównie sprzedaż iPhone'a 4S, a także telefonów z technologią LTE, które sprzedawane były przez HTC, LG oraz Motorolę. Ameryka Łacińska także zanotowała wzrost sprzedaży smartfonów, głównie z systemem operacyjnym Android. Podobne tendencje widać w regionie Azji i Pacyfiku, gdzie sprzedaż zwykłych komórek spadła, podczas gdy smartfonów wzrosła. Było to zasługą tak dobrego wyniku Apple'a, jak i chińskich producentów (Lenovo, Coolpada oraz Huawei), którzy zanotowali znacznie wyższą sprzedaż na swym rodzimym rynku.

Czytaj także: Smartfon wyprowadza LG na plus


Źródło: IDC


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.