Mimo niepewnej sytuacji gospodarczej firmie Hewlett-Packard udało się zwiększyć nie tylko przychody (o symboliczne 1,5 proc.), ale także zysk netto. Koncern spodziewa się dalszej poprawy w czwartym kwartale br.
Hewlett-Packard, jeden z liderów branży IT na świecie, opublikował wyniki finansowe za trzeci kwartał 2011 roku. Pomimo trudnej i od kilku miesięcy ponownie pogarszającej się sytuacji gospodarczej, firma pokazała całkiem dobre liczby. Przychody w tym okresie wyniosły 31,19 mld USD i były o 1,5 proc. wyższe niż osiągnięte rok wcześniej.
Do 23,93 mld USD (+2,4 proc.) wzrosły koszty sprzedaży. Drugą największą pozycją po stronie kosztowej jest sprzedaż i administracja - 3,40 mld USD, co oznacza wzrost o 6,6 proc. rok do roku. Na badania i rozwój HP przeznaczył 812 mln USD wobec 742 mln UZD w trzecim kwartale 2010 roku. Spadły też obciążenia koncernu związane z restrukturyzacją - wyniosły 150 mln USD wobec 598 rok wcześniej. Koszty związane z przejęciami spadły ze 127 do 18 mln USD. Łączne koszty operacyjne wyniosły 28,67 mld USD, czyli o 0,9 proc. więcej niż rok wcześniej.
Pozwoliło to osiągnąć zysk operacyjny na poziomie 2,52 mld USD co oznacza wzrost o 8,5 proc. rok do roku. Koncern zapłacił także 474 mln USD zaliczki na podatek dochodowy (rok temu 416 mln USD). Zysk netto wzrósł w ciągu dwunastu miesięcy z 1,77 do 1,93 mld USD. Zysk na akcję także jest wyższy - 94 centy wobec 76 centów rok wcześniej.
W podziale na regiony widać wyraźnie, że firma wzrost zawdzięcza przede wszystkim azjatyckim krajom rozwijającym się - przychody w tym regionie zwiększyły się o 9 proc., osiągając 6,1 mld USD. Przychody w Amerykach oraz regionie EMEA pozostały na niezmienionym poziomie (14,1 oraz 11,0 mld USD) przy braku uwzględnienia efektów wahań kursów walut. Z ich uwzględnieniem przychody spadły odpowiednio o 2 i 5 proc., a w Azji i Pacyfiku wzrosły o 2 proc.
Dwa największe działy firmy - komputerów osobistych oraz drukarek i skanerów - zanotowały spadki sprzedaży. W przypadku tego pierwszego wyniósł on łącznie 3 proc., jednak trzeba podkreślić, że klienci indywidualni wydali o 9 proc. więcej niż rok wcześniej, natomiast firmowi o 17 proc. mniej. Z kolei w przypadku drukarek i skanerów spadek wyniósł 1 proc. I znów - klienci indywidualni kupili o 7 proc. więcej urządzeń, co przełożyło się na 1-proc. wzrost przychodów. Z kolei firmy kupiły o 1 proc. więcej drukarek i skanerów, co jednak wiązało się z 7-proc. spadkiem przychodów.
Pozostałe działy radziły już sobie znacznie lepiej:
Firma spodziewa się, że czwarty kwartał przyniesie przychody w wysokości 32,1-32,5 mld USD, natomiast cały rok powinien zamknąć się w przedziale od 127,2 do 127,6 mld USD.
Wszystkie dane liczbowe zgodne z US GAAP.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*