Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Mimo wzrostu przychodów firma ograniczyła prognozy swoich przychodów na kolejne okresy. Zaniepokoiło to inwestorów, którzy zaczęli wyprzedawać akcje koncernu. To niedobra wiadomość dla Leo Apothekera, nowego dyrektora generalnego HP.

robot sprzątający

reklama


Amerykański koncern Hewlett-Packard opublikował właśnie wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2011 roku, który zakończył się 31 stycznia br. Patrząc ogólnie na liczby, firma mogłaby być zadowolona, jednak przyjrzenie się szczegółom ujawnia obszary, którymi HP powinna się zainteresować. Inwestorzy byli zaskoczeni niektórymi danymi, a także obniżeniem prognoz na kolejne kwartały, co spowodowało obniżenie kursu akcji.

>> Czytaj także: HP rozdaje sprzęt za drukarki uszkodzone przez zamienniki

Przychody w okresie listopad 2010 - styczeń 2011 wyniosły 32,30 mld USD i były o 4% wyższe niż osiągnięte rok wcześniej. Ponieważ w tym samym czasie koszty rosły wolniej - z 28,17 do 28,91 mld USD - udało się zwiększyć zysk netto do poziomu 2,61 mld USD. Rok wcześniej firma pierwszy kwartał zakończyła z wynikiem 2,25 mld USD. Zaliczka na podatek dochodowy wyniosła 692 mln USD.

Niepokoić może fakt, że przychody w pierwszym kwartale były niższe o około miliard dolarów niż te osiągnięte w poprzednim. Trzeba bowiem pamiętać, że okres świąteczny, tradycyjnie najlepszy dla branży handlowej, w HP przypada właśnie na pierwsze trzy miesiące roku.

Liderem wzrostu był region Azji i Pacyfiku - sprzedaż była wyższa od tej zanotowanej rok wcześniej o 7% i wyniosła 5,8 mld USD. Obie Ameryki pochwalić się mogą 6-procentowym wzrostem, do poziomu 14,4 mld USD. Przychody w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce nie zmieniły się - 12,1 mld USD. Kraje BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) odpowiadają już za 11% globalnych przychodów koncernu.

Gartner już na początku miesiąca przewidywał spadek sprzedaży komputerów osobistych, teraz Hewlett-Packard to potwierdził - wyniósł on 1%, przy czym w przypadku klientów biznesowych mieliśmy do czynienia ze wzrostem o 11%, natomiast w segmencie klientów indywidualnych nastąpił spadek o 12%. Sprzedaż w dziale drukarek i skanerów wzrosła o 7%, natomiast segment serwerów zanotował wzrost aż o 22%. Oprócz tego przychody z oprogramowania wzrosły o 5%, a z usług finansowych o 15%. Spadek zanotowano jeszcze w przypadku usług - 2%.

Drugi kwartał powinien zamknąć się przychodami na poziomie 31,4-31,6 mld USD, a cały rok 130,0-131,5 mld USD.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Hewlett-Packard