GW: Półtora tysiąca studentów z Poznania pod sąd?!

25-05-2007, 00:44

Taki może być efekt nalotu policji na użytkowników sieci komputerowej obsługującej domy studenckie Politechniki Poznańskiej - sugeruje Gazeta Wyborcza. Z kolei w wypowiedzi udzielonej Dziennikowi Internautów policja nie potwierdza, ale i nie zaprzecza, krążącym pogłoskom, że akcja ma szerszy zasięg i użytkownicy sieci komputerowych innych polskich uczelni powinni się mieć na baczności, jeśli wykorzystują je w bezprawny sposób.

Policja przesłuchała na razie 6 studentów w sprawie rozpowszechniania w komputerowej sieci domów studenckich Politechniki Poznańskiej pirackiego oprogramowania oraz materiałów objętych prawem autorskim. Zatrzymania podejrzanych dokonano w środę, 23 maja.

Kulisy zatrzymania


W wypowiedzi dla Dziennika Internautów Radosław Bratkowski z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji (KPW) w Poznaniu enigmatycznie stwierdził, że o bezprawnych działaniach we wspomnianej sieci komputerowej policja dowiedziała się w wyniku działań operacyjnych.

Tymczasem, jak poinformowało nas kilku studentów tej uczelni, zainteresowanie policji mogło być wynikiem donosu osoby, która miała konflikt z administratorami wspomnianego huba. Rzekomy donos miał trafić zarówno do rektora Politechniki Poznańskiej, jak i na policję. Studenci podejrzewają również, że policja od dłuższego czasu obserwowała wspomniany hub i zbierała informacje o sposobie wykorzystywania sieci przez jej użytkowników.

Działania te pośrednio potwierdził w wypowiedzi dla DI Radosław Bratkowski:
stale monitorujemy wszelkie zasoby sieciowe pod kątem rozpowszechniania treści zakazanych bądź +pirackich+ programów i utworów, a także popełniania innych przestępstw - np. oszustw

Wiemy już na pewno, że w przeciwieństwie do podobnego nalotu na studentów Politechniki Koszalińskiej, w tym przypadku władze Politechniki Poznańskiej zostały wcześniej poinformowane o planowanym zatrzymaniu. Policjanci mieli także stosowny nakaz prokuratorski - poinformował DI Radosław Bratkowski.

1  2 3 4  - 

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag ZPAVtag zatrzymaniatag studencitag policjatag nalotytag FOTA
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031