GW: Google mógł zarobić w Polsce ponad 300 mln zł

03-03-2010, 09:39

Polskie firmy wydały w III kwartale 2009 roku 317,68 milionów złotych (IAB AdEx). Podobną kwotę mogła w całym 2009 roku zarobić na polskich firmach amerykańska korporacja Google - wynika z nieoficjalnych informacji "Gazety Wyborczej".

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Przychody Google w Polsce pochodzą w większości od małych i średnich firm, powiedział Gazecie Wyborczej Artur Waliszewski, szef polskiego biura koncernu. Nie chciał jednak skomentować, ile pieniędzy wpływa do kasy Google z Polski. Niełatwo to oszacować ani zweryfikować, gdyż wszystkie wpływy reklamowe Google z Europy trafiają na konto firmy w Irlandii.

Gazeta Wyborcza, podając widełki przychodów Google pomiędzy 304 a 333 mln złotych, powołuje się na dwóch anonimowych rozmówców zbliżonych do spółki.

>>> Czytaj: Facebook najpopularniejszy, Google najbogatszy

Google zarabia głównie na reklamie w wyszukiwarkach. Na całym świecie koncern zarobił w 2009 roku 23,65 mld dolarów, z czego zysk Google wyniósł 6,52 mld dolarów.

Jak widać, przychody z Polski to kropla w morzu przychodów Google, jednak w skali rodzimego rynku reklamy internetowej Google jest liderem w rankingu wydawców (adStandard 2010). Co ciekawe, z danych przedstawionych niedawno w raporcie AdEx wynika, że udział marketingu w wyszukiwarkach (SEM) był w roku 2009 na polskim rynku na poziomie 28 proc. Oznacza to, że większość pieniędzy z tej części polskiego tortu reklamy internetowej zgarnia właśnie Google.

Szczegóły na stronach Wyborcza.biz w artykule Google mógł zarobić w Polsce 300 mln zł?


Źródło: Wyborcza.biz


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.