Groupon: 10-krotny wzrost przychodów, spora strata

12-08-2011, 06:51

Mimo że liczba użytkowników bardzo szybko rośnie, a wraz z nią przychody serwisu, Groupon zanotował blisko trzykrotnie wyższą stratę niż rok temu.

Groupon jest niewątpliwie fenomenem ostatnich lat w internecie. Zakupy grupowe bardzo szybko zyskały na popularności, zwłaszcza że sytuacja gospodarcza jest niepewna, a w ten sposób możliwe jest dokonanie całkiem sporych oszczędności. Serwis działa obecnie w 43 krajach, gdzie ma ponad 83 miliony użytkowników. Ich liczba także dynamicznie rośnie. Groupon dość agresywnie pozyskuje kolejnych internautów, a także partnerów. Wszystko ma jednak swoją cenę.

>> Czytaj także: Groupon dzieli się na dzielnice Warszawy

Sonda
Korzystasz ze zniżek Groupona?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Jak podaje serwis BBC News, przychody Groupona wyniosły w drugim kwartale br. 878 mln dolarów - były aż dziesięciokrotnie wyższe niż rok wcześniej, gdy do jego kasy wpłynęło 87,3 mln dolarów. Blisko trzykrotnie wzrosła jednak strata serwisu - z 36,8 do 102,7 mln dolarów. Głównym winowajcą jest wzrost zatrudnienia - w ciągu ostatniego roku pracę w firmie znalazło tysiąc osób, zwiększając jego poziom do 4800 pracowników.

Koszty administracyjne firmy wzrosły do 273 mln dolarów, a marketingu do 170,5 mln dolarów. Nie mogło to pozostać bez wpływu na wynik końcowy. Pytanie teraz, jak zinterpretują te wyniki inwestorzy. Szykujący się do debiutu giełdowego Groupon powinien poprawiać swoje wyniki, a nie pogarszać je. Może zmniejszyć to wycenę firmy, a w konsekwencji obniżyć także kwotę pozyskaną z giełdy.

>> Czytaj więcej: Groupon składa wniosek o dopuszczenie na giełdę

Póki co firma chce pozyskać w ten sposób 750 mln dolarów. Zawirowania na światowych parkietach mogą jednak zweryfikować te plany. Inwestorzy mogą nieufnie podejść do firmy, która generuje coraz wyższe straty. Za zwiększającą się liczbą użytkowników i kwotą przychodów nie idą bowiem zyski. A do interesu nie da się dopłacać w nieskończoność.


Źródło: BBC News
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zakupy grupowetag wyniki finansowetag ipotag Groupon
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy