Google uniknęła kary dzięki Obamie?

12-11-2010, 10:48

Czy między Mountain View a Waszyngtonem doszło do jakiegoś niepisanego i nieformalnego porozumienia? Podejrzenia wzbudził bowiem łagodny koniec postępowania względem Google'a.

Pod koniec października Federalna Komisja Handlu poinformowała o zakończeniu postępowania wyjaśniającego w sprawie zbierania przez Google'a z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi osobistych danych internautów, w tym maili czy loginów wraz z hasłami. Podczas gdy w innych krajach firma została zobowiązana do podjęcia szeregu działań, a nawet poddania się audytowi, w Stanach Zjednoczonych nic takiego nie miało miejsca.

>> Czytaj więcej: USA wierzą w poprawę Google'a, bez kar za Street View

Komisja za dobrą monetę przyjęła bowiem obietnice firmy, że do podobnych sytuacji nie będzie dochodzić w przyszłości. Zauważyła ona także, że Google podjęła już działania zmierzające do poprawy procedur i standardów pracy jej pracowników. Bez słów krytyki jednak się nie obyło.

Sonda
Korzystasz ze Street View?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Nie wszyscy są zdania, że postępowanie Komisji, stawiającej rzekomo na samodzielność firm w rozwiązywanie tego typu problemów, było właściwie. W przypadku Google'a doszło bowiem do bardzo poważnego naruszenia prywatności bliżej nieokreślonej liczby osób.

The National Legal and Policy Center (NLPC), organizacja opowiadająca się za ograniczoną rolą rządu, jest zdania, że firma uniknęła sankcji dzięki związkom z administracją prezydenta Baracka Obamy. Chce ona zbadania tego wątku przez odpowiednie komisje Kongresu. Prezydent miał rzekomo udać się do Marissy Mayer, jednej z szefowych Google'a i otrzymać od niej spore wsparcie finansowe na kampanię Demokratów w wyborach do parlamentu.

>> Czytaj także: Polska stawia się internetowemu gigantowi

Miało się to stać na tydzień przed ogłoszeniem przez firmę, że faktycznie w jej bazach danych są pełne maile i inne wrażliwe informacje. NLPC chce więc zbadania możliwych powiązań zbieraniem funduszy, oświadczeniem firmy a zakończeniem postępowania przez Federalną Komisję Handlu.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy