Google testuje dzwonienie z Gmaila

25-08-2010, 12:27

Od pewnego czasu w sieci krążą plotki o webowym kliencie VoIP od Google. Teraz CNET donosi, że Google testuje taką aplikację w popularnej poczcie Gmail. Elementy interfejsu przypominają Google Voice, ale nie wiadomo, czy obie usługi będą miały ze sobą coś wspólnego.

Pod koniec 2009 r. Google przejęła firmę Gizmo5, twórcę aplikacji internetowej umożliwiającej wykonywanie połączeń telefonicznych. Wtedy stało się jasne, że Google jest zainteresowana rozwijaniem tego typu produktów. 

Potem (w kwietniu) TechCrunch donosił, że Google tworzy aplikację desktopową do wykonywania rozmów za pomocą Google Voice. Te plotki, jak dotąd, się nie potwierdziły. Kolejne informacje pojawiły się w lipcu br. na blogu Google Operating System (nie jest to oficjalny blog Google). To źródło podało, że Google pracuje nad klientem VoIP wbudowanym w pocztę Gmail. 

>>> Czytaj: Stara wersja Gmaila zniknie we wrześniu

Wczoraj serwis CNET dowiedział się, że Google chce umożliwić wykonywanie rozmów telefonicznych z poziomu Gmaila. Nowa funkcja, do której dostęp mają wybrane osoby, jest uruchamiana w oknie czatu po lewej stronie ekranu. Interfejs usługi kojarzy się z Google Voice. Nie wiadomo jednak, czy chodzi o rozwinięcie Google Voice czy też o całkiem nową usługę. Zrzuty z ekranu można obejrzeć w tekście Toma Krazita pt. Google testing voice calling in Gmail.

Rzecznik Google nie komentuje doniesień CNET. Twierdzi tylko, że firma testuje wiele rozwiązań i nie wszystkie stają się produktami. Webowy klient VoIP ma jednak sens. Po pierwsze uczyni on z Gmaila coś w rodzaju centrum komunikacji, po drugie wzmocni pozycję Google na rynku VoIP. Ten rynek z pewnością nie jest obojętny dla kalifornijskiego giganta.

W przeszłości Google przejęła nie tylko Gizmo5, ale także Global IP Solutions. Firma ta specjalizuje się w technologii transmisji głosu i wideo w internecie. Z jej rozwiązań korzystają AOL, Yahoo, IBM i in.

Wielu jest dostawców rozwiązań VoIP i nawet aplikacje webowe tego typu nie są żadną nowością. Google ma jednak olbrzymi potencjał dzięki już uruchomionym usługom oraz przejętym technologiom. Kalifornijski gigant może nawet powalczyć o zdetronizowanie Skype.

>>> Czytaj: Domenę Gmail.pl kupiła hurtownia sanitariatów


Źródło: CNET
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031