Google przetestuje NFC?

16-03-2011, 11:35

Na razie jednak tylko w dwóch amerykańskich miastach. Od wyników pilotażu zależy, czy technologia będzie dalej wdrażana. Jeśli tak, konieczna może się okazać bliska współpraca z producentami telefonów komórkowych oraz operatorami telefonii mobilnej.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Technologia NFC (near field communication) umożliwia m.in. szybkie dokonywanie płatności. Używają jej m.in. Visa i Mastercard w swoich kartach dotykowych. Transakcje wykonywane z ich wykorzystaniem nie wymagają ani kodu PIN, ani podpisu, mają jednak ograniczenie kwotowe - w Polsce wynosi ono 50 złotych. Wciąż jest to technologia mało popularna, wielu upatruje w niej jednak szansy na zwiększenie popularności płatności bezgotówkowych.

>> Czytaj także: Samsung Wave 578 także z chipem NFC

Sonda
Masz kartę zbliżeniową?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Pomóc w tym może firma Google. Według niepotwierdzony przez firmę informacji, w ciągu czterech miesięcy rozpocząć się mają w Stanach Zjednoczonych testy tej usługi w oparciu o telefony komórkowe pracujące na systemie operacyjnym Android. Według Bloomberga pilotaż usługi ma mieć miejsce w Nowym Jorku oraz San Francisco. Partnerem Google'a ma być VerFone Systems Inc., która dostarczy czytniki.

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Android - Gingerbread - oferuje wsparcie programowe dla NFC. Nexus S, jeden z telefonów Google'a, ma z kolei odpowiednie wyposażenie sprzętowe. O ile aktualizacja oprogramowania nie jest wielkim problemem, o tyle zwiększenie liczby telefonów komórkowych przystosowanych do realizacji tych transakcji już tak. Do tego bowiem potrzebna jest współpraca z ich producentami.

Firma na razie nie musi się zapewne obawiać konkurencji ze strony Apple'a. Niedawno mówiło się, że także i ona wejdzie w płatności NFC, jednak okazało się, że istniejące obecnie standardy są dla Apple'a niesatysfakcjonujące. Według PC World firma chce stworzyć własną technologię. Ostatecznie może to doprowadzić do powstania konkurujących ze sobą standardów.

>> Czytaj także: 220 mln smartfonów z technologią NFC w 2014 rokuSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.