Google chce uczciwego licencjonowania patentów

08-02-2012, 07:26

Firma Google zapewniła, że będzie licencjonowała patenty należące do Motoroli na uczciwych zasadach. Tego samego oczekuje jednak również od innych producentów.

Kalifornijska korporacja planuje wkrótce wysłać list do organizacji normalizacyjnych, w którym zapewni je o tym, że będzie licencjonowała patenty Motoroli Mobility na rozsądnych i uczciwych zasadach - poinformował serwis Bloomberg, powołując się na własnych informatorów.

Czytaj także: Przeglądarka Chrome dla Androida już dostępna

Jak zauważa amerykańska witryna, Google decyduje się na taki krok, by przekonać europejskich regulatorów co do tego, że przejęcie Motoroli Mobility nie zaszkodzi rynkowi. Rekordowa transakcja ma opiewać na sumę 12,5 miliarda dolarów, jednak by doszła do skutku, zatwierdzić musi ją szereg międzynarodowych instytucji.

Maulin Shah z firmy badawczej Envision IP uważa wysyłanie listów za "dobry krok". Wsparcie ze strony komitetów normalizacyjnych, zajmujących się standardami bezprzewodowymi, może poprawić pozycję firmy Google - uważa Shah. - Regulatorzy mogą uznać to za oznakę tego, że przejęcie nie doprowadzi do monopolu na rynku.

Po przejęciu Motoroli Mobility w ręce wyszukiwarkowego giganta trafi ponad 17 tysięcy patentów, które mogą pomóc firmie w obronie Androida przed licznymi pozwami m.in. ze strony firmy Apple. Rzeczniczka prasowa firmy Google Niki Fenwick zapewniła przy okazji, że podejście wyszukiwarkowego giganta do licencjonowania patentów nie zmieni się po zamknięciu rekordowej transakcji.

Czytaj także: RIM: Jesteśmy gotowi do konkurowania


Źródło: Bloomberg
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy