Gmail: nowy wygląd i menedżer kontaktów

11-08-2010, 10:34

W nowym Gmailu zmieniono położenie niektórych linków i zmniejszono obszar nagłówka. Najważniejszą nowością jest jednak menedżer kontaktów, który wygląda identycznie, jak reszta Gmaila i daje dostęp np. do skrótów klawiaturowych.

Niektórzy użytkownicy Gmaila mogli już zauważyć, że w wyglądzie ich skrzynki coś się zmieniło. Przede wszystkim linki poczty, kontaktów i zadań zostały przeniesione do lewego górnego rogu okna. Jeśli nie chcemy kontaktów i zadań w nowym miejscu, możemy je zwinąć, klikając na przycisk "-" obok linku Poczta.

Pozycja Utwórz wiadomość jest teraz przyciskiem, a nie linkiem. Dzięki mniejszemu obszarowi nagłówka pierwsza wiadomość w skrzynce odbiorczej jest wyświetlana o ok. 16 pikseli wyżej na ekranie. Warto też zwrócić uwagę na linki zaznaczania (Wszystkie, Żadne, Przeczytane, Nieprzeczytane, Oznaczone gwiazdką), które są teraz opcjami w menu rozwijanym obok przycisku Archiwizuj.

>>> Czytaj: Google obsłuży teraz kilka kont jednocześnie

Nowa lista kontaktów w Gmail
fot. DI, zrzut z ekranu - Nowa lista kontaktów w Gmail

Najwięcej zmian dotyczy jednak menedżera kontaktów. Lista kontaktów wygląda podobnie, jak lista wiadomości e-mail. Grupowanie kontaktów wygląda podobnie, jak zaznaczanie i oznaczanie etykietami wiadomości e-mail. W kontaktach działają skróty klawiaturowe. Można cofać zmiany wprowadzone w kontaktach.

Można określać składniki nazw (tzn. tytuł, imię, drugie imię, pseudonim itd.) lub nadal używać pola nazwy jako obszaru o dowolnej postaci. Możliwe jest także sortowanie kontaktów według nazwiska

Dodano możliwość oznaczania pola niestandardowymi etykietami, np. można oznaczyć numer telefonu etykietą "Dom wakacyjny". Trzeba jednak przy tym pamiętać, że usługa ActiveSync dla telefonu iPhone i synchronizacja urządzenia BlackBerry nie obsługują jeszcze niestandardowych etykiet, więc oznaczone nimi numery, wiadomości e-mail itp. mogą nie pojawić się na telefonie.

Dostępne jest ręczne i zbiorcze scalanie kontaktów. Można to robić, korzystając z menu Więcej czynności. Trzeba zaznaczyć kontakty do scalenia i wybrać Scal kontakty z tego menu. Aby uzyskać listę sugerowanych kontaktów do scalenia, trzeba wybrać opcję Znajdź i scal duplikaty.

Niestety nowe funkcje nie będą teraz dostępne dla użytkowników Google Apps. Z wpisu na blogu Gmaila wynika, że Google chce im udostępnić te nowości, ale nie wiadomo, kiedy może to nastąpić.

>>> Czytaj: Nowy Hotmail już dostepny dla wszystkich


Źródło: Gmail Blog
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy