Giętki PaperPhone zastąpi smartfony? (wideo)

09-05-2011, 12:36

Prototyp smartfona, który jest giętki jak papier, został stworzony przez naukowców z kanadyjskiego Queen’s University. Ich zdaniem właśnie to jest prawdziwie przenośne urządzenie, które może wyprzeć "tradycyjne" smartfony z rynku.

Urządzenie nazywane "papierowym komputerem" lub PaperPhone'em zostało stworzone przez Roela Vertegaala i jego kolegów z laboratorium Human Media Lab działającego przy Queen’s University.

PaperPhone (a właściwie jego wczesny prototyp) wygląda jak kartka interaktywnego papieru. Użytkownik może pisać po nim piórem i sterować za pomocą zgięć. W urządzeniu zastosowano wyświetlacz E Ink o przekątnej 9,5 cm. Elastyczna forma ekranu ma czynić urządzenie prawdziwie przenośnym.

>>> Czytaj: SETI: Szukanie kosmitów wstrzymane

Zdaniem naukowców PaperPhone może być początkiem superlekkich komputerów całkowicie nowego rodzaju. Może np. przechowywać cyfrowe wersje dokumentów, co wyeliminuje papier z biur.  W czasie czytania użytkownik nie czuje, że trzyma w ręku kawałek metalu lub szkła.

Prototyp ma być zaprezentowany jutro na konferencji CHI 2011. Oprócz PaperPhone'a pokazany zostanie elastyczny komputer na nadgarstek o nazwie Snaplet. Vertegaal wierzy, że takie urządzenia mogą wyprzeć tradycyjne urządzenia przenośne w ciągu 5-10 lat.

PaperPhone i Snaplet można obejrzeć na filmach poniżej. Trzeba od razu podkreślić, że to wczesne prototypy. Naukowcy mówią o "giętkim iPhonie", ale na filmach widać, że urządzenia bez przerwy są do czegoś podłączone. Najwyraźniej rozwiązano kwestię giętkiego ekranu i nowych rodzajów sterowania, ale większym wyzwaniem może okazać się kwestia zasilania urządzenia. Inny problem to ograniczenia technologii E Ink. Wreszcie należy się zastanowić nad tym, czy użytkownicy naprawdę wolą giętki ekran niż kawałek szkła?

Artykuł opisujący urządzenia można pobrać ze strony Human Media Lab.

Poniżej dwa filmy. Pierwszy przedstawia PaperPhone'a...

...drugi przedstawia Snaplet

>>> Czytaj: Nauka też cierpi z powodu praw autorskich


Źródło: Human Media Lab
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930