GekoSale trafia w ręce Divante

A. Nowak, M. Maj 11-05-2012, 13:10

Popularne oprogramowanie open source dla sklepów internetowych GekoSale włączone zostało do spółki WellCommerce, której 51% objęło Divante. Narzędzie GekoSale pozostanie jednak otwarte i darmowe.

W jednej z największych transakcji związanej z oprogramowaniem open source w Polsce system GekoSale trafił do rąk konkurencyjnego Divante. Narzędzie w swojej podstawowej formie ma jednak pozostać darmowe.

Czytaj także: Autentika i Divante łączą siły

GekoSale w ciągu trzech lat stało się jedną z najchętniej wykorzystywanych platform e-commerce dostępnych na otwartej licencji LGPL. Według informacji podawanych przed administratorów usługi instalacyjny pakiet narzędzia pobierany jest średnio 300 razy miesięcznie, a o GekoSale zostało opartych już kilkaset sklepów.

Oprogramowanie open source nie oznacza, że autorzy projektu nie będą na nim zarabiali. Wręcz przeciwnie, po sfinalizowaniu przejęcia rozbudowany ma zostać zestaw dodatkowych modułów, z których część dostępna będzie odpłatnie. Wydawcy usługi chcą również zarabiać na hostowanej wersji oprogramowania, która może być oferowana klientom ceniącym sobie wygodę.

- W niedługim czasie pojawią się szczegółowe informacje dla developerów, pełna dokumentacja oraz API. Planujemy również dalszy rozwój GekoLab (market modułów) w kierunku szerszej współpracy z zewnętrznymi firmami, agencjami i developerami - powiedział Dziennikowi Internautów Adam Piotrowski, CTO Gekosale. 

W przyszłości w markecie GekoSale możliwa ma być również sprzedaż skórek i innego rodzaju graficznych modyfikacji.

Inwestowanie w projektu open source niektórzy postrzegają jako ryzykowną zabawę, ale Adam Piotrowski przekonuje, że to bardzo korzystne dla wielu stron.

- Paradoksalnie otwartość kodu znacząco zwiększa bezpieczeństwo samej aplikacji i bezpieczeństwo biznesowe klientów, którzy z niej korzystają. Dla małych i średnich sklepów istotna jest możliwość samodzielnego wprowadzania zmian w oprogramowaniu oraz sam fakt, że platforma jest bezpłatna co znacząco zmniejsza koszty wejścia. Dla dużych biznesów open source to przede wszystkim brak konieczności wiązania się z konkretną firmą i możliwość wprowadzania własnych implementacji.  Patrząc, jak rozwijają się inne systemy open source na świecie, np. Magento, WordPress, PrestaShop, Joomla!, od razu jest widoczny potencjał tego modelu licencyjnego - mówi Piotrowski i dodaje - GekoSale poprzez wejście do grupy Divante uzyskuje dostęp do sztabu specjalistów oraz najlepszych praktyk zarządzania projektami IT. Planujemy rozwinąć GekoSale do poziomu, z jakiego będziemy dumni.

Warto przypomnieć, że Dziennikowi Internautów udało się niedawno dotrzeć również do innej bardzo ważnej informacji z rynku e-commerce. Według naszego informatora, który jest współpracownikiem amerykańskiej firmy, ekspansja Amazona w Polsce nastąpi w lipcu z uwagi na okres wakacyjny i mniejszą aktywność konkurencji.

Czytaj także: Amazon powita Polaków w lipcu. To będzie dobry moment?


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy