Gates: Windows pojawi się wszędzie

07-01-2008, 11:48

Windows będzie obecny wszędzie - w samochodach, telewizorach i urządzeniach przenośnych, a ludzie będą się z nim komunikować za pomocą gestów i głosu - mówił Bill Gates w czasie swojego ostatniego wystąpienia na targach CES w Las Vegas.

Bill Gates pojawił się na targach CES kilka dni po tym, jak ogłosił odejście z Microsoftu i poświęcenie się działalności charytatywnej. Na targach CES reprezentował firmę z Redmond po raz ostatni, zatem było to wystąpienie wyjątkowe.

Nie było natomiast wyjątkowych zapowiedzi wielkich debiutów, które mogą nastąpić w 2008 roku. Gates mówił raczej o planach dotyczących zapowiedzianych lub już funkcjonujących produktów Microsoftu. Poświęcił też trochę czasu swoim wizjom przyszłości.

Bill Gates zapowiedział, że nadchodzi "nowa cyfrowa dekada", w której wszystkie media i rozrywka będą pracować pod kontrolą oprogramowania. Windows ma być w takim środowisku platformą umożliwiającą posługiwanie się każdym z tych urządzeń. Nie będzie więc już tylko systemem dla komputerów biurkowych i serwerów.

Home Server i Sync na drodze do przyszłości

Podczas wystąpienia Gates nawiązał do produktów zapowiedzianych na ubiegłorocznych targach CES. Pierwszym z nich jest Windows Home Server, czyli specjalna wersja Windows Server 2003, która ma umożliwić stworzenie domowego centrum rozrywki.

Drugą technologią, z którą Microsoft wiąże spore nadzieje jest Microsoft Sync - umożliwia ona kierowcom odtwarzanie muzyki, prowadzenie rozmów bez odrywania rąk od kierownicy, a także odczytywanie SMS-ów dzięki syntezatorowi mowy.

Sync ma się pojawić w samochodach marki Ford, Mercury i Lincoln w 2009 roku. Technologia będzie zintegrowana z odtwarzaczem Zune, który w ocenie Gatesa staje się wyraźną alternatywą dla iPoda.

Dotyk zamiast uderzania w klawisze

Gates poświęcił też nieco czasu swoim wizjom nowych sposobów komunikacji z komputerem. Przypomniał o dotykowym komputerze Surface, który jak dotąd został zastosowany w kilku hotelach jako centrum informacji.

Gates zaprezentował w czasie przemowy, w jaki sposób można użyć Surface w sklepach. Dzięki odpowiednio przygotowanej aplikacji założyciel Microsoftu dokonał wyboru snowboardu i wiązań, które teoretycznie mogłyby być potem sprzedane w sklepie w postaci jednego zestawu. Gates nadal ma jednak nadzieję, że Surface pojawi się nie tylko w sklepach, ale również w naszych domach.

Przyszłościowych zapowiedzi było więcej. Bill Gates sądzi, że wszystkie urządzenia będą kiedyś połączone w taki sposób, aby użytkownik nie musiał pamiętać, na którym co się znajduje. Nową dekadę cyfrową ma według niego cechować właśnie skoncentrowanie na użytkowniku.

Vista, Live i Mobile zdobywają świat

Była również mowa o tym, co udało się już osiągnąć. Z danych firmy Microsoft wynika, że dostępny od roku Windows Vista zdobył ponad 100 milionów użytkowników, a z internetowych usług Windows Live korzysta 420 mln osób. Wzrostem może poszczycić się również Windows Mobile - 10 mln nowych użytkowników w 2007 roku.

Relację z wystąpienia Gatesa można obejrzeć na stronach Microsoftu. Wymagana jest w tym celu instalacja wtyczki Microsoft Silverlight - technologii, która ma pokonać wszechobecną w Sieci technologię Flash.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031