Gartner: Vista będzie ostatnim "wielkim" Windowsem

14-12-2006, 10:43

Popularność blogów spadnie w przyszłym roku, a Windows Vista będzie ostatnim "wielkim" Windowsem - taką wizję rynku w kolejnych latach rysują analitycy wpływowej firmy Gartner.

Prognozy Gartnera dotyczące blogów wydają się najmniej przekonujące, ale z drugiej strony zawsze trudno sobie uzmysłowić, że zjawisko, które dziś jest niezwykle popularne jutro może być tylko modą dawnych lat.

Zdaniem analityków Gartnera szczyt popularności blogów przypadnie na pierwszą połowę przyszłego roku, gdy na świecie będzie ich około 100 mln. Potem ta liczba zacznie spadać. Daryl Plummer z firmy Gartner tłumaczy, że wielu ludzi znudzi się pisaniem blogów i w blogosferze zostaną tylko Ci, którzy naprawdę chcą prowadzić swoje internetowe zapiski.

Blog, to po prostu coś, czego prawie każdy próbuje. Każdy czuje, że ma coś do powiedzenia. Nie wszyscy jednak wykazują konsekwencję w prowadzeniu dziennika.

Bardzo ciekawe są prognozy Garntera dotyczące systemów operacyjnych. Zdaniem analityków Windows Vista będzie ostatnim systemem w postaci olbrzymiego monolitu. Systemy operacyjne nowej generacji będą - zdaniem analityków -bardziej wyspecjalizowane i modularne. Użytkownik będzie je dostosowywał do swoich potrzeb dzięki elastyczności w aktualizacji.

Taki kierunek rozwoju da się już zauważyć wśród systemów linuksowych, ale zdaniem analityków Gartnera Microsoft pójdzie tą samą drogą, i w produkcji takich modularnych systemów odegra niemałą rolę.

Prognozy Gartnera objęły w sumie 10 obszarów rynku IT. Najbardziej niepokojąca część prognoz dotyczy internetowych zagrożeń. Analitycy sądzą, ze coraz częściej atakowane będą firmy, i to w sposób bardzo dyskretny, umożliwiający ciągłą kradzież danych dla zysku.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Gartnertag blogosfera
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy