Galileo: Ostatnie umowy podpisane

23-06-2011, 11:16

Podpisane zostały już wszystkie umowy niezbędne do realizacji projektu Galileo. Start systemu przewidziano na rok 2014, pierwsze satelity znajdą się na orbicie już pod koniec bieżącego roku.

W styczniu 2010 roku Komisja Europejska podpisała pierwsze umowy na realizację projektu Galileo, konkurencyjnego wobec amerykańskiego systemu GPS. Według pierwotnych założeń Galileo ruszyć miał w roku 2013, dzisiaj mówi się o roku 2014. We wrześniu zeszłego roku do projektu przystąpiła Norwegia - na jej terytorium zlokalizowane zostaną dwie stacje Galileo (na wyspie Svalbard oraz na norweskim Terytorium Arktycznym), Oslo wyłoży także 70 mln euro.

>> Czytaj więcej: Norwegia wchodzi w Galileo

Projekt ostatecznie okazał się o 1,9 mld euro droższy niż na początku zakładano. Komisja Europejska poinformowała o tym w styczniu br. - dodatkowe środki potrzebne będą po roku 2013 na jego dokończenie.

Sonda
Galileo będzie silnym konkurentem dla GPS-a
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Tymczasem wczoraj, podczas targów lotniczych w Le Bourget pod Paryżem, podpisane zostały dwie ostatnie umowy na realizację projektu. Ich łączna wartość to 355 mln euro. Francuska firma Thales Alenia Space dostarczy za 281 mln euro system odpowiedniego formatowania informacji nawigacyjnych nadawanych przez satelity. Z kolei brytyjska Astrium (kontrakt na 73,5 mln euro) zapewni utrzymanie i poprawną pozycję satelitów na orbicie.

Realizacja tych kontraktów jest kluczowa dla wdrożenia trzech pierwszych usług w ramach projektu Galileo:

  1. sygnału otwartego, dostępnego dla wszystkich,
  2. dwóch zaszyfrowanych sygnałów z kontrolą dla wybranych użytkowników, głównie rządowych,
  3. usług w zakresie poszukiwania i ratowania w przypadku akcji ratunkowych.

Antonio Tajani, unijny komisarz odpowiedzialny za przedsiębiorczość i politykę przemysłową, powiedział, że pierwsze dwa satelity zostaną wystrzelone z Gujany Francuskiej 20 października br.


Następny artykuł » zamknij

Wideorecenzja gry L.A. Noire

Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag satelitytag Komisja Europejskatag GALILEO
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy