W 2015 roku prawie 70 procent użytkowników przenośnych urządzeń w Polsce korzystało z systemu operacyjnego Android. Analitycy G DATA SecurityLabs wykryli w ubiegłym roku 2,3 mln nowych form ataków na ten system mobilny. Liczba złośliwego oprogramowania wzrosła niemal o 50% w porównaniu z rokiem 2014 (1,584,129).
reklama
Eksperci z G DATA przewidują, że w 2016 roku nastąpi dalszy wzrost ataków skierowanych przeciwko użytkownikom smartfonów i tabletów. Wynika to z faktu, iż coraz więcej użytkowników posługuje się mobilnymi urządzeniami, będącymi alternatywą dla komputerów PC, podczas zakupów online czy realizacji usług bankowych.
Eksperci G DATA w czwartym kwartale 2015 roku wykryli 758,133 nowych ataków na system Android. Oznacza to blisko 32% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku.
Ogółem w 2015 ujawniono 2,333,777 nowych rodzajów ataków malware na urządzenia pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Android. To negatywny rekord, nigdy wcześniej nie odnotowano tak dużej ilości zagrożeń.
Prognozy G DATA na 2016 rok:
Rozwój złośliwego oprogramowania na Androida: Cyberprzestępcy postrzegają system operacyjny Android jako system, który pozwoli im osiągać wysokie zyski. Dlatego w najbliższym czasie będą zwiększać swoją aktywność w tym obszarze, kosztem działalności w segmencie komputerów PC. Eksperci spodziewają się, że w najbliższych latach nastąpi znaczący wzrost ilości malware.
Internet Rzeczy w wizji cyberprzestępców: Podrasowane samochody łączące się z Internetem, bransoletki fitness: Internet Rzeczy staje się coraz bardziej popularny, zarówno w zastosowaniach domowych, jak i biznesowych. Przestępcy zwiększają swoją aktywność poszukując luk w systemach, pozwalających zainfekować urządzania. Większość z nich jest kontrolowanych przez aplikacje na Androida.
Zobacz pełną wersję G DATA Mobile Malware Report Q4 2015
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*