Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację Fundacji ePaństwo w sporze z Prezydentem RP. Spór dotyczył udostępnienia opinii prawnych, którymi kierował się Prezydent przy podpisywaniu ustawy o zmianach w systemie emerytalnym (ZUS i OFE).

robot sprzątający

reklama


7 kwietnia bieżącego roku Prezydent RP podpisał kontrowersyjną ustawę zmieniającą funkcjonowanie systemu emerytalnego w Polsce. Ustawa wprowadziła daleko idące zmiany w sposobie inwestowania oszczędności przyszłych emerytów i była szeroko dyskutowana publicznie. Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił, iż podpisanie tej ustawy poprzedził zapoznaniem się z analizami prawnymi, natomiast proszony o ujawnienie ich treści konsekwentnie odmawiał.

22 kwietnia Fundacja ePaństwo zwróciła się do Kancelarii Prezydenta z wnioskiem o udostępnienie treści analiz prawnych, którymi kierował się Prezydent. Kancelaria odrzuciła wniosek, twierdząc, iż „zewnętrzne opinie prawne nie stanowią informacji publicznej w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej i nie podlegają obowiązkowi udostępnienia”. W tej sytuacji działanie Prezydenta zaskarżono do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który na rozprawie 3 sierpnia stwierdził, iż zamówione przez urząd opinie prawne, dotyczące prac nad ustawą, są bez wątpienia informacjami publicznymi. Jednocześnie Sąd zobowiązał Kancelarię Prezydenta do ponownego rozpatrzenia wniosku Fundacji zgodnie z przepisami ustawy o dostępie do informacji publicznych w ciągu 14 dni.

- Po raz kolejny Sąd potwierdza regułę jawności postępowania urzędników. Poza przypadkami informacji ustawowo niejawnych, opinia publiczna powinna mieć wgląd do wszystkich dokumentów, którymi posługują się władze - komentuje Daniel Macyszyn, prezes Fundacji ePaństwo. - Mamy nadzieję, że Kancelaria Prezydenta RP, bez dalszych problemów, spełni nasz wniosek i pokaże opinie, które przesądziły o losie tak ważnej ustawy.

Fundacja ePaństwo działa od 2010 roku. Jest wydawcą popularnego serwisu monitorującego pracę Sejmu i posłów w Polsce - Sejmometr.pl. Poza tym pracuje nad serwisem Zamrażarka Marszałka (zamrazarka.info) oraz kompendium wiedzy o państwie (epanstwo.net).

>> Czytaj także: API Sejmometru udostępnione. Programiści, do dzieła!


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Fundacja ePaństwo



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E