Francja dofinansuje QUAERO - konkurenta Google

12-03-2008, 09:09

99 milionów euro pomocy od państwa francuskiego zostanie przeznaczonych na rozwój projektu QUAERO - wyszukiwarki konkurencyjnej względem Google. Komisja Europejska zatwierdziła przyznanie pomocy publicznej.

Projekt o nazwie QUAERO (łac. szukam) kosztować ma 199 milionów euro w ciągu najbliższych pięciu lat. Francja, która jest pomysłodawcą, zgodziła się pokryć połowę kosztów przedsięwzięcia. Aby jednak mogła to uczynić musiała mieć zgodę Komisji Europejskiej na udzielenie pomocy publicznej.

Neelie Kroes, komisarz ds. konkurencji, stwierdziła, że pozytywne efekty programu, jakie się ujawnią, znacznie przewyższą ewentualne zaburzenia mogące wyniknąć z finansowego zaangażowania publicznych pieniędzy.

Sonda
Czy europejskie projekty mają szansę zagrozić pozycji Google?
  • Tak
  • Nie
  • Trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Celem projektu QUAERO jest stworzenie nowego mechanizmu przetwarzania słów, języka, muzyki, obrazów oraz filmów. Dzięki zastosowaniu nowych algorytmów wyszukiwania jego wyniki mają być bardziej precyzyjne i wszechstronne niż funkcjonujących obecnie wyszukiwarek - twierdzą pomysłodawcy.

W projekcie biorą udział 23 europejskie firmy pod wodzą francuskiego koncernu Thomson. W jego realizację zaangażowanych będzie także kilka firm niemieckich, m.in. Siemens AG, SAP AG i Deutsche Thomson oHG. Jest on częścią francusko-niemieckiej współpracy naukowej, której zadaniem jest połączenie wysiłków na wspólnych projektach.

Komisja zaznaczyła jednak, że wyrażenie zgody na korzystanie z publicznych pieniędzy nie oznacza zgody na monopol w tym segmencie. Wcześniej bowiem Niemcy otrzymali zgodę na wsparcie swojego analogicznego projektu o nazwie THESEUS, w kwocie 120 milionów euro.


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930