Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Firmy znów inwestują w e-bezpieczeństwo

17-06-2010, 14:13

Firmy działające w sektorze technologii, mediów i telekomunikacji (TMT) ponownie zaczęły inwestować w bezpieczeństwo informacyjne – oceniają eksperci firmy doradczej Deloitte. Główną barierą w zbudowaniu odpowiednich zabezpieczeń wydają się niskie budżety na bezpieczeństwo oraz złożoność zagrożeń.

Według najnowszego raportu Deloitte, zatytułowanego "Powrót do normy: Globalny przegląd bezpieczeństwa w 2010 roku", 10% firm z branży TMT zwiększyło swoje budżety w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego o więcej niż 10% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ponad jedna trzecia (36%) zwiększyła budżety o 10% lub mniej.

Połowa firm z sektora TMT uznaje zbyt niskie budżety za najpoważniejszą przeszkodę dla ochrony informacji, ponieważ cyberprzestępczość, piractwo i oszustwa są dziś na porządku dziennym. Ponad jedna trzecia badanych (37%) twierdzi, że złożoność zagrożeń jest drugą poważną barierą na drodze do skutecznego zabezpieczenia informacji.

>>> Czytaj: Wyciekły dane użytkowników iPada, sprawę bada FBI

Ponad połowa firm TMT doświadczyła przypadków naruszenia zasad bezpieczeństwa w bieżącym roku. Firmy coraz częściej tworzą i dystrybuują treści drogą cyfrową, co stwarza mnóstwo nowych możliwości w zakresie piractwa i nadużyć. Badanie wykazało, że połowa firm TMT doświadczyła przynajmniej jednego przypadku naruszenia zasad bezpieczeństwa w 2010 roku, a 26% firm zaobserwowało powtarzające się ataki szkodliwego oprogramowania z zewnątrz.

Gry internetowe są wyjątkowo podatne na tego typu ataki, bo łatwo w nie ingerować i nimi manipulować. Reklamodawcy internetowi najbardziej obawiają się tzw. click-farmy: zespołów ludzi, którym płaci się za klikanie na reklamy, co powoduje wzrost kosztów reklam.

Usługi typu cloud computing mogą według analityków zmienić sposób dostarczania usług informatycznych, ale trzeba rozwiązać problemy związane z bezpieczeństwem i zapewnieniem poufności. Pomimo braku testów i odpowiedniej weryfikacji tylko jedna trzecia (30%) firm z branży TMT ma duże zaufanie do stron trzecich.

Zarządzanie tożsamością i dostępem do systemów i danych znalazło się wśród trzech najważniejszych inicjatyw w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego na rok 2010 wskazanych przez firmy z branży TMT – kwestie te umieszczono na siódmej pozycji w zeszłym roku.

Rynek fuzji i przejęć zaczyna obecnie wracać do sytuacji sprzed kryzysu, a w efekcie procedury w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego są teraz brane pod uwagę przy ocenie rynkowej firm TMT. Większość przejęć dotyczy całości środowiska informatycznego, dlatego też systemy informatyczne przejmowanej spółki często należy poprawić oraz zintegrować tak, aby osiągnęły poziom bezpieczeństwa, zachowania poufności i ciągłości odpowiadający poziomom obowiązującym w spółce przejmującej.

Przedsiębiorstwa zbywające części swojej działalności również muszą znaleźć sposoby uniemożliwienia pracownikom zbywanej części działalności dostępu do systemów i danych komputerowych. Ponad jedna trzecia (35%) firm zgłaszała, że jednym z najważniejszych wniosków płynących z audytu bezpieczeństwa przeprowadzanych wewnętrznie oraz przez wykonawców zewnętrznych jest identyfikacja nadmiernych praw dostępu.

>>> Czytaj: Google zakazuje pracownikom używania Windows


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *